Plugins - TaxoPress is the WordPress Tag, Category, and Taxonomy Manager - Stabl - en to it_IT translation catalogue (1065 entries)

en:  Select current post
it_IT:  Seleziona l'articolo corrente

en:  terms will be deleted.
it_IT:  i termini saranno eliminati.

en: %1$s %2$s(s) terms updated with success !
it_IT: I termini %1$s %2$s(s) sono stati aggiornati con successo!

en: %1s Metabox
it_IT: %1s metabox

en: %1s term(s) deleted.
it_IT: %1s termine/i eliminato/i.

en: %1s terms added to this %2s.
it_IT: %1s termini aggiunti a %2s.

en: %1s terms removed from this %2s.
it_IT: %1s termini sono stati rimossi da questo %2s.

en: %1s was suggested but not added because it already belongs to the post.
it_IT: %1s è stato suggerito ma non aggiunto perché appartiene già all'articolo.

en: %1s was suggested by Dandelion but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito da Dandelion ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %1s was suggested by IBM Watson but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito da IBM Watson ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %1s was suggested by OpenAI but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito da OpenAI ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %1s was suggested by OpenCalais but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito da OpenCalais ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %1s was suggested by Suggested terms from specific terms but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito dai termini suggeriti tra i termini specifici ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %1s was suggested by Suggested terms from taxonomy terms but excluded by Auto Term Exception settings.
it_IT: %1s è stato suggerito dai termini suggeriti tra i termini della tassonomia ma escluso dalle eccezioni impostate nei termini automatici.

en: %d terms will be deleted.
it_IT: %d termini saranno eliminati.

en: %d topic | %d topics
it_IT[0]: %d argomento
it_IT[1]: %d argomenti

en: %s has been successfully added
it_IT: %s è stato aggiunto con successo

en: %s has been successfully deleted
it_IT: %s è stato eliminato con successo

en: %s has been successfully imported
it_IT: %s è stato importato con successo

en: %s has been successfully updated
it_IT: %s è stato aggiornato con successo

en: %s has failed to be added
it_IT: %s non è stato aggiunto

en: %s has failed to be deleted
it_IT: %s non è stato eliminato

en: %s has failed to be imported
it_IT: %s non è stato importato

en: %s has failed to be updated
it_IT: %s non è stato aggiornato

en: %s is the minimum version required for this plugin.
it_IT: %s è la versione minima necessaria per questo plugin.

en: %s list
it_IT: Elenco %s

en: %s list navigation
it_IT: Navigazione dell'elenco degli %s

en: (default: taxonomy name)
it_IT: (predefinito: nome della tassonomia)

en: (e.g. &larr; Back to jobs
it_IT: (esempio &larr; torna a impieghi

en: (e.g. Add New Job)
it_IT: (es. aggiungi nuovo lavoro)

en: (e.g. Add or remove Jobs)
it_IT: (es. aggiungi o rimuovi lavori)

en: (e.g. All Jobs)
it_IT: (es. tutti i lavori)

en: (e.g. Choose from the most used Jobs)
it_IT: (es. scegli tra i lavori più usati)

en: (e.g. Edit Job)
it_IT: (es. modifica lavoro)

en: (e.g. Job)
it_IT: (es. lavoro)

en: (e.g. Jobs list navigation)
it_IT: (es. navigazione dell'elenco dei lavori)

en: (e.g. Jobs list)
it_IT: (es. lista lavori)

en: (e.g. Jobs)
it_IT: (es. lavori)

en: (e.g. New Job Name)
it_IT: (es. nome nuovo elemento)

en: (e.g. No jobs found)
it_IT: (es. nessun lavoro trovato)

en: (e.g. No jobs)
it_IT: (es. nessun lavoro)

en: (e.g. Parent Job)
it_IT: (es. lavoro genitore)

en: (e.g. Parent Job:)
it_IT: (es. lavoro genitore:)

en: (e.g. Popular Jobs)
it_IT: (es. lavori più popolari)

en: (e.g. Search Jobs)
it_IT: (es. cerca lavori)

en: (e.g. Separate Jobs with commas)
it_IT: (es. separa gli elementi con delle virgole)

en: (e.g. Update Job Name)
it_IT: (es. aggiorna nome lavoro)

en: (e.g. View Job)
it_IT: (es. visualizza lavoro)

en: 1 month
it_IT: 1 mese

en: 1 month ago
it_IT: 1 mese fa

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 1 year
it_IT: 1 anno

en: 1 year ago
it_IT: 1 anno fa

en: 1536x1536 (High Res)
it_IT: 1536x1536 (Alta risoluzione)

en: 2 weeks
it_IT: 2 settimane

en: 2 weeks ago
it_IT: 2 settimane fa

en: 2-way relationship. When the main term or secondary term are added to the post, other term will be added also.
it_IT: Relazione a due vie. Quando il termine principale o il termine secondario vengono aggiunti all'articolo, vengono aggiunti anche altri termini.

en: 2048x2048 (Ultra High Res)
it_IT: 2048x2048 (Super alta risoluzione)

en: 24 hours
it_IT: 24 ore

en: 24 hours ago
it_IT: 24 ore fa

en: 3 months
it_IT: 3 mesi

en: 6 months
it_IT: 6 mesi

en: 6 months ago
it_IT: 6 mesi fa

en: 7 days
it_IT: 7 giorni

en: 7 days ago
it_IT: 7 giorni fa

en: <h4>Related posts</h4>
it_IT: <h4>Articoli correlati</h4>

en: <h4>Tag Cloud</h4>
it_IT: <h4>Nuvola di tag</h4>

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
it_IT: <strong>Questo plugin può essere eliminato.</strong>

en: A list of tags used by both the current post and the related post
it_IT: Una lista di tag usati dall'articolo corrente e dagli articoli correlati

en: AJAX error on batch
it_IT: Errore AJAX nel lotto

en: API Error: %1s.
it_IT: Errore API: %1s.

en: API Error: No matched result for content.
it_IT: Errore API: Nessun risultato corrispondente per il contenuto.

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Auto Links
it_IT: Aggiungi link automatici

en: Add Auto Terms
it_IT: Aggiungi termini automatici

en: Add Auto Terms to existing content
it_IT: Aggiungi termini automatici ai contenuti esistenti

en: Add Custom Elements
it_IT: Aggiungi elementi personalizzati

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Auto Terms
it_IT: Aggiungi nuovi termini automatici

en: Add New Item
it_IT: Aggiungi nuovo elemento

en: Add New TaxoPress Logs
it_IT: Aggiungi nuovo TaxoPress Logs

en: Add Related Posts
it_IT: Aggiungi articoli correlati

en: Add Taxonomy
it_IT: Aggiungi tassonomia

en: Add Terms
it_IT: Aggiungi termini

en: Add Terms Display
it_IT: Aggiungi visualizzazione termini

en: Add Terms for Current Post
it_IT: Aggiungi termini all'articolo corrente

en: Add Terms:
it_IT: Aggiungi termini:

en: Add links for all terms
it_IT: Aggiungi link a tutti i termini

en: Add links to synonyms
it_IT: Aggiungi link ai sinonimi

en: Add links to the term synonyms.
it_IT: Aggiungi link ai sinonimi dei termini

en: Add new %s
it_IT: Aggiungi nuovi %s

en: Add new Auto Links
it_IT: Aggiungi nuovi link automatici

en: Add new Auto Terms
it_IT: Aggiungi nuovi termini automatici

en: Add new Media Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag media

en: Add new Related Posts
it_IT: Aggiungi nuovi articoli correlati

en: Add new Taxonomy
it_IT: Aggiungi nuova tassonomia

en: Add new Terms Display
it_IT: Aggiungi nuova schermata di termini

en: Add new Terms for Current Post
it_IT: Aggiungi nuovi termini per l'articolo corrente

en: Add new terms and keep existing terms.
it_IT: Aggiungi nuovi termini e mantieni i termini esistenti.

en: Add new terms and remove existing terms.
it_IT: Aggiungi nuovi termini e rimuovi i termini esistenti.

en: Add or Remove Items
it_IT: Aggiungi o rimuovi elementi

en: Add or remove %s
it_IT: Aggiungi o rimuovi %s

en: Add or remove Media Tags
it_IT: Aggiungi o rimuovi tag media

en: Add support for %1s private taxonomies.
it_IT: Aggiungi la compatibilità con %1s tassonomie private.

en: Add terms
it_IT: Aggiungi i termini

en: Add terms if synonyms found
it_IT: Aggiungi i termini quando vengono trovati dei sinonimi

en: Add terms only to posts with specific terms attached.
it_IT: Aggiungi termini solo agli articoli con specifici termini allegati.

en: Add terms to all %s.
it_IT: Aggiungi termini a tutti gli %s.

en: Add the primary term, get the secondary term
it_IT: Aggiungi il termine pricipale, ottieni il termine secondario

en: Add the secondary term, get the primary term.
it_IT: Aggiungi il termine secondario, ottieni il termine pricipale.

en: Add the taxonomy to the WordPress wp-json API.
it_IT: Aggiungi la tassonomia all'API wp-json di WordPress.

en: Admin Area
it_IT: Area d'amministrazione

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced usage:
it_IT: Utilizzo avanzato:

en: All
it_IT: Tutte

en: All %s
it_IT: Tutte %s

en: All Items
it_IT: Tutti gli elementi

en: All Media Tags
it_IT: Tutti i tag media

en: All Parent Terms
it_IT: Tutti i termini genitore

en: All Post Types
it_IT: Tutti i tipi di contenuto

en: All Taxonomies
it_IT: Tutte le tassonomie

en: All lowercase
it_IT: Tutto minuscolo

en: All post types
it_IT: Tutti i tipi di contenuto

en: All terms merged into %s
it_IT: Tutti i termini uniti nel %s

en: All uppercase
it_IT: Tutto maiuscolo

en: Allow users in the %1s role to use the TaxoPress metabox.
it_IT: Permetti agli utenti con il ruolo %1s di usare il metabox TaxoPress.

en: Alphabetical
it_IT: Alfabetico

en: An error occured.
it_IT: Si è verificato un errore.

en: An error occurred while checking terms.
it_IT: Si è verificato un errore durante il controllo dei termini.

en: Archive page result
it_IT: Risultato della pagina dell'archivio

en: Are you sure you want to delete all logs?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare tutti i log?

en: Are you sure you want to delete this? Deleting will NOT remove created content.
it_IT: Sei sicuro di volerlo eliminare? La cancellazione non rimuove il contenuto creato.

en: Are you sure you want to disable logs?
it_IT: Sei sicuro di voler disabilitare tutti i log?

en: Ascending
it_IT: Crescente

en: Attempt to automatically display related posts
it_IT: Tentativo di visualizzare automaticamente gli articoli correlati

en: Attempt to automatically display terms
it_IT: Tentativo di visualizzare i termini automaticamente

en: Author
it_IT: Autore

en: Auto Link
it_IT: Link automatico

en: Auto Link Post type
it_IT: Tipo di contenuto link automatico

en: Auto Link areas
it_IT: Aree link automatico

en: Auto Link case
it_IT: Formato link automatico

en: Auto Link title attribute
it_IT: Attributo titolo link automatico

en: Auto Links
it_IT: Link automatici

en: Auto Links can automatically create links to your defined terms. For example, if you have a term called “WordPress”, the Auto Links feature can find the word “WordPress” in your content and add links to the archive page for that term.
it_IT: Link automatici può creare automaticamente link ai tuoi termini definiti. Per esempio, se hai un termine chiamato “WordPress”, la caratteristica Auto link può trovare nel tuo contenuto la parola “WordPress” e aggiungere i link alla pagina d'archivio per quel termine.

en: Auto Links successfully deleted.
it_IT: Link automatici eliminati con successo.

en: Auto Term ID missing. Kindly save the auto term before using this feature.
it_IT: ID termine automatico mancante. Salva il termine automatico prima di usare questa caratteristica.

en: Auto Term content is empty. Could not suggest terms without content.
it_IT: Il contenuto dei termini automatici è vuoto. Impossibile suggerire i termini senza un contenuto.

en: Auto Term is required, kindly add an Auto Term from Auto Term menu.
it_IT: Termine automatico è obbligatorio, aggiungi un termine automatico dal menu "Termini automatici".

en: Auto Terms
it_IT: Termini automatici

en: Auto Terms Limit
it_IT: Limite di termini automatici

en: Auto Terms Logs
it_IT: Log termini automatici

en: Auto Terms can scan your content and automatically assign new and existing terms.
it_IT: Termini automatici può scansionare il tuo contenuto e assegnare automaticamente termini nuovi ed esistenti.

en: Auto Terms deleted successfully.
it_IT: I termini automatici sono stati eliminati con successo.

en: Auto Terms limit must be greater than 0.
it_IT: Il limite dei termini automatici deve essere più grande di 0.

en: Auto Terms limit updated successfully.
it_IT: Il limite dei termini automatici è stato aggiornato con successo.

en: Auto Terms log deleted successfully.
it_IT: Il log dei termini automatici è stato eliminato con successo.

en: Auto Terms logs deleted successfully.
it_IT: I log dei termini automatici sono stati aggiornati con successo.

en: Auto Terms logs disabled successfully.
it_IT: I log dei termini automatici sono stati disabilitati con successo.

en: Auto Terms logs enabled successfully.
it_IT: I log dei termini automatici sono stati abilitati con successo.

en: Auto Terms logs history.
it_IT: Cronologia log termini automatici.

en: Auto Terms replacement settings
it_IT: Impostazioni di sostituzione automatica dei termini

en: Auto Terms setting
it_IT: Impostazione dei termini automatici

en: Auto Terms settings are configured to skip posts with terms.
it_IT: Le impostazioni dei Termini automatici sono configurate per saltare gli articoli con i termini.

en: Auto Terms settings do not exist.
it_IT: Le impostazioni dei termini automatici non esistono.

en: Auto Terms successfully deleted.
it_IT: I termini automatici sono stati eliminati con successo.

en: Auto link
it_IT: Link automatico

en: Auto term
it_IT: Termine automatico

en: Auto term settings not found
it_IT: Impostazioni dei termini automatici non trovate

en: Auto terms
it_IT: Termine automatici

en: Auto terms using AI
it_IT: Termine automatici usando AI

en: Automatic display
it_IT: Visualizzazione automatica

en: Back to %s
it_IT: Torna a %s

en: Back to Items
it_IT: Torna agli elementi

en: Back to Media Tags
it_IT: Torna ai tag media

en: Batch %1$s of %2$s merged.
it_IT: Lotto %1$s di %2$s uniti.

en: Batches wait time
it_IT: Tempo di attesa elaborazione dei lotti

en: Batches wait time is required.
it_IT: Il tempo di attesa per l'elaborazione dei lotti è obbligatorio.

en: Blog display
it_IT: Visualizzazione del blog

en: Border Cloud
it_IT: Bordo della nuvola

en: Both Taxonomy and Post are required.
it_IT: Tassonomia e articolo sono entrambi obbligatori.

en: Box List
it_IT: Riquadro elenco

en: By default, TaxoPress will add links for all terms. If this box is unchecked, Auto Links will only add links for terms that are attached to the post.
it_IT: Per impostazione predefinita, TaxoPress aggiunge link per tutti i termini. Se questa casella è deselezionata, "Link automatico" aggiungerà solo i link per i termini associati all'articolo.

en: Can terms in this taxonomy be organized into hierarchical relationships?
it_IT: I termini di questa tassonomia possono essere organizzati in relazioni gerarchiche?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Change selection
it_IT: Cambia la selezione

en: Change the priority of the Auto Links functions on the_content hook. This is useful for fixing conflicts with other plugins. Higher number means autolink will be executed only after hooks with lower number has been executed.
it_IT: Modificare la priorità delle funzioni dei link automatici nell'hook the_content. Questo è utile per risolvere i conflitti con altri plugin. Un numero più alto significa che il link automatico verrà eseguito solo dopo che sono stati eseguiti gli hook con un numero più basso.

en: Check Terms
it_IT: Controlla i termini

en: Check how many terms will be deleted:
it_IT: Controlla quanti termini verranno cancellati:

en: Checking terms...
it_IT: Controllo dei termini in corso…

en: Choose From Most Used
it_IT: Scegli tra i più usati

en: Choose Terms
it_IT: Seleziona i termini

en: Choose from the most used %s
it_IT: Scegli tra i %s più usati

en: Choose from the most used Media Tags
it_IT: Scegli tra i tag media più usati

en: Choose terms to be excluded from auto terms.
it_IT: Seleziona i termini da escludere dai termini automatici.

en: Choose the terms to use.
it_IT: Seleziona i termini da usare.

en: Click %1s to select or deselect them from this %2s.
it_IT: Fai clic su %1s per selezionarli o deselezionarli da questo %2s.

en: Click Term to select or deselect from this %1s
it_IT: Fai clic sul termine per selezionarlo o deselezionarlo da questo %1s

en: Click here to add your rating for TaxoPress
it_IT: Fai clic qui per lasciare la tua valutazioni di TaxoPress

en: Click terms to add them to this %s
it_IT: Fai clic sui termini per aggiungerli a questo %s

en: Click the button to add Auto Terms to existing content.
it_IT: Fai clic sul pulsante per aggiungere i termini automatici al contenuto esistente.

en: Click to display tags
it_IT: Fai clic per visualizzare i tag

en: Cloud
it_IT: Nuvola

en: Completed: %s terms added from %s posts checked.
it_IT: Completato: %s termini aggiunti dagli articoli %s controllati.

en: Configure the metabox settings
it_IT: Configura le impostazioni del metabox

en: Content statuses
it_IT: Stati del contenuto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Control
it_IT: Controllo

en: Control the display of term metaboxes
it_IT: Controlla la visualizzazione dei metabox dei termini

en: Copy
it_IT: Copia

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Counter (default)
it_IT: Contatore (predefinito)

en: Create Term
it_IT: Crea termine

en: Create Terms
it_IT: Crea termini

en: Create new terms using OpenAI and other sources
it_IT: Crea nuovi termini utilizzando OpenAI e altre fonti

en: Current Post
it_IT: Articolo corrente

en: Current Posts (TaxoPress)
it_IT: Articoli correnti (TaxoPress)

en: Current post type
it_IT: Tipo di contenuto corrente

en: Custom Field
it_IT: Campo personalizzato

en: Custom Query Var String
it_IT: Stringa personalizzata query var

en: Custom Rewrite Slug
it_IT: Slug di riscrittura personalizzata

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: Custom admin menu name for your taxonomy.
it_IT: Nome del menu amministratore personalizzato per la tua tassonomia.

en: Custom controller to use instead of WP_REST_Terms_Controller.
it_IT: Controllo personalizzato da utilizzare invece di WP_REST_Terms_Controller.

en: Custom taxonomy label. Used in the admin menu for displaying taxonomies.
it_IT: Etichetta tassonomia personalizzata. Utilizzata nel menu di amministazione per visualizzare le tassonomie.

en: Custom taxonomy rewrite slug.
it_IT: Slug di riscrittura della tassonomia personalizzata.

en: DESC (default)
it_IT: Disc (predefinito)

en: DO NOT EDIT the taxonomy slug unless also planning to migrate terms. Changing the slug registers a new taxonomy entry.
it_IT: Non modificare lo slug della tassonomia a meno che non si preveda anche di migrarne i termini. La modifica dello slug crea una nuova voce di tassonomia.

en: Dandelion Integration
it_IT: Integrazione Dandelion

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivate Taxonomy
it_IT: Disattiva tassonomia

en: Deactivate or Delete
it_IT: Disattiva o elimina

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Terms
it_IT: Termini predefiniti

en: Default post thumbnail
it_IT: Immagine in evidenza predefinita

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete All Logs
it_IT: Elimina tutti i log

en: Delete Log
it_IT: Elimina log

en: Delete TaxoPress Edit Data
it_IT: Elimina i dati di modifica di TaxoPress

en: Delete Taxonomy
it_IT: Elimina tassonomia

en: Delete Terms
it_IT: Elimina termini

en: Delete rarely used terms:
it_IT: Elimina i termini usati raramente:

en: Delete unused terms
it_IT: Elimina i termini non utilizzati

en: Descending
it_IT: Decrescente

en: Describe what your taxonomy is used for.
it_IT: Descrivi a cosa serve la tua tassonomia.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description here.
it_IT: Inserisci qui la descrizione.

en: Deselect all %1s
it_IT: Deseleziona tutte le %1s

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
it_IT: Una documentazione più dettagliata è inoltre disponibile sul sito del plugin.

en: Disable Auto Links
it_IT: Disattiva i link automatici

en: Disable Auto Terms
it_IT: Disattiva Termini automatici

en: Disable Logs
it_IT: Disabilita tutti i log

en: Display
it_IT: Visualizza

en: Display Format
it_IT: Formato di visualizzazione

en: Display Mode
it_IT: Modalità di visualizzazione

en: Display Parents and Sub-Terms
it_IT: Visualizza i termini genitore e i sottotermini

en: Display format
it_IT: Formato di visualizzazione

en: Display only Parent Terms
it_IT: Visualizza solo i termini genitore

en: Display only Sub-Terms
it_IT: Visualizza solo i sottotermini

en: Don't scan Post Content or Title
it_IT: Non scansionare il contenuto o il titolo dell'articolo

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Edit Auto Links
it_IT: Modifica i link automatici

en: Edit Auto Terms
it_IT: Modifica i termini automatici

en: Edit Item
it_IT: Modifica elemento

en: Edit Main Post
it_IT: Modifica l'articolo principale

en: Edit Media Tag
it_IT: Modifica tag media

en: Edit Related Posts
it_IT: Modifica articoli correlati

en: Edit TaxoPress Logs
it_IT: Modifica TaxoPress Logs

en: Edit Taxonomy
it_IT: Modifica tassonomia

en: Edit Terms Display
it_IT: Modifica la visualizzazione dei termini

en: Edit Terms for Current Post
it_IT: Modifica i termini per l'articolo corrente

en: Edit the current setting.
it_IT: Modifica l'impostazione attuale.

en: Edit this metabox
it_IT: Modifica questa metabox

en: Embedded Tags
it_IT: Tag incorporati

en: Enable Auto Terms for the "Existing Content" feature.
it_IT: Abilita i termini automatici per la caratteristica "Contenuto esistente".

en: Enable Auto Terms for the "Metaboxes" and the "Fast Update" feature.
it_IT: Abilita i termini automatici per le caratteristiche "Metaboxes" e "Aggiornamento rapido".

en: Enable Auto Terms when a post is saved or updated.
it_IT: Abilita i termini automatici quando un articolo viene salvato o aggiornato.

en: Enable Hidden Terms:
it_IT: Abilita i termini nascosti:

en: Enable Logs
it_IT: Abilita tutti i log

en: Enable Taxonomies:
it_IT: Abilita le tassonomie:

en: Enable a custom query_var key for this taxonomy.
it_IT: Abilita una chiave query_var personalizzata per questa tassonomia.

en: Enable colors for terms
it_IT: Abilita i colori per i termini

en: Enable the Custom URL Field:
it_IT: Abilita il campo URL personalizzato:

en: Enable the metabox on the %1s screen.
it_IT: Abilita il metabox nella schermata %1s.

en: Enable this Auto Links instance for:
it_IT: Abilita questa istanza di link automatici per:

en: Enabling this will allow users to see terms slug while Renaming terms
it_IT: Questa abilitazione permetterà agli utenti di vedere lo slug mentre rinominano i termini

en: Enabling this will allow users to see terms slug while adding terms
it_IT: Questa abilitazione permetterà agli utenti di vedere lo slug mentre aggiungono i termini

en: Enabling this will allow users to see terms slug while merging terms
it_IT: Questa abilitazione permetterà agli utenti di vedere lo slug mentre uniscono i termini

en: Enabling this will allow users to see terms slug while removing terms
it_IT: Questa abilitazione permetterà agli utenti di vedere lo slug mentre rimuovono i termini

en: Enhance the power of TaxoPress with the Pro version:
it_IT: Rafforza il potere di TaxoPress con la versione Pro:

en: Enter a custom URL for this term. This URL will only be used for auto-linked terms. If left empty, the term will link to its archive page.
it_IT: Inserisci un URL personalizzato per questo termine. Questo URL verrà utilizzato solo per i termini collegati automaticamente. Se lasciato vuoto, il termine rimanda alla sua pagina di archivio.

en: Enter a custom URL for this term. This URL will only be used if the term is auto-linked. If left empty, the term will link to its archive page.
it_IT: Inserisci un URL personalizzato per questo termine. Questo URL verrà utilizzato solo il termine è collegato automaticamente. Se lasciato vuoto, il termine rimanda alla sua pagina di archivio.

en: Enter characters that will be blocked when users add new terms inside the "Create Terms" box. For example: !@#$%&*()
it_IT: Inserisci i caratteri che verranno bloccati quando gli utenti aggiungeranno nuovi termini nella casella “Crea termini”. Ad esempio: !@#$%&*()

en: Enter terms (comma-separated) to exclude from the terms display.
it_IT: Inserisci i termini (separati con una virgola) da escludere dalla visualizzazione dei termini.

en: Enter the terms to rename and their new names.
it_IT: Inserisci i termini da rinominare e i loro nuovi nomi.

en: Enter the text that should be display after terms list. This field accepts basic HTML.
it_IT: Inserisci il testo da mostrare dopo l'elenco dei termini. Questo campo accetta HTML di base.

en: Enter the text that should be display after the posts list.
it_IT: Inserisci il testo che deve essere visualizzato dopo l'elenco degli articoli.

en: Enter the text that should be display before terms list. This field accepts basic HTML.
it_IT: Inserisci il testo da mostrare prima dell'elenco dei termini. Questo campo accetta HTML di base.

en: Enter the text that should be displayed before the posts list.
it_IT: Inserisci il testo da mostrare prima dell'elenco degli articoli.

en: Error establishing connection with the API server. Try again.
it_IT: Errore durante la connessione con il server API. Riprova.

en: Error on batch %1$s:
it_IT: Errore nel lotto %1$s:

en: Error. No enough terms for rename.
it_IT: Errore. Non ci sono abbastanza termini da rinominare.

en: Error. No enough terms specified.
it_IT: Errore. Non ci sono abbastanza termini specificati.

en: Error. You need to enter a single term to merge to in new term name !
it_IT: Errore. Devi inserire un termine singolo per unirlo in un termine dal nome nuovo!

en: Error: OpenAI says there is an issue with this API key. Please check your plan or billing details.
it_IT: Errore: OpenAI dice che c'è un problema con questa chiave API. Controlla il tuo piano o i dettagli della fatturazione.

en: Error: wrong data
it_IT: Errore: dati non corretti

en: Exceptions
it_IT: Eccezioni

en: Exclude hidden terms from Current Post?
it_IT: Escludere i termini nascosti per l'articolo corrente?

en: Exclude hidden terms from Terms Display?
it_IT: Escludere i termini nascosti dalla visualizzazione dei termini?

en: Exclude previously analyzed content
it_IT: Escludi il contenuto analizzato in precedenza

en: Exclude terms from Auto Links
it_IT: Escludi i termini dai link automatici

en: Exclude terms from Auto Term
it_IT: Escludi i termini dai termini automatici

en: Exclude terms from terms display
it_IT: Escludi i termini dalla visualizzazione dei termini

en: Exclusions
it_IT: Esclusioni

en: Existing Content
it_IT: Contenuto esistente

en: Existing Terms
it_IT: Termini esistenti

en: Existing Terms not found for the selected post type and taxonomies
it_IT: Termini esistenti non trovati per il tipo di contenuto e le tassonomie selezionate

en: Existing Terms taxonomy is required. Kindly select taxonomies and save the settings before running preview.
it_IT: È obbligatoria la tassonomia Termini esistente. Seleziona le tassonomie e salva le impostazioni prima di eseguire l'anteprima.

en: Existing content
it_IT: Contenuto esistente

en: Existing taxonomy terms
it_IT: Termini di tassonomia esistenti

en: F j, Y (e.g., October 9, 2024)
it_IT: j F Y (es. 9 Ottobre 2024)

en: Failed to create the new term.
it_IT: Impossibile creare il nuovo termine.

en: False
it_IT: Falso

en: Fast Update
it_IT: Aggiornamento rapido

en: Fast, professional support
it_IT: Supporto rapido e professionale

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Find in more areas:
it_IT: Cerca in più aree:

en: Find term in:
it_IT: Trova il termine in:

en: Flat (default)
it_IT: In riga (predefinito)

en: Font color max: (default: #000000)
it_IT: Colore del font più grande: (predefinito: #000000)

en: Font color maximum
it_IT: Colore del font più grande

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
it_IT: Colore del font più piccolo: (predefinito: #CCCCCC)

en: Font color minimum
it_IT: Colore del font più piccolo

en: Font size max: (default: 22)
it_IT: Dimensione del font più grande: (predefinito: 22)

en: Font size maximum
it_IT: Dimensione del font più grande

en: Font size mini: (default: 8)
it_IT: Dimensione del font più piccolo: (predefinito: 8)

en: Font size minimum
it_IT: Dimensione del font più piccolo

en: Font size minimum must not be greater than Font size maximum value.
it_IT: La dimensione del font minimo non può essere più grande del valore della dimensione del font massimo.

en: For example, '4' would only link terms that are of 4 characters or less in length.
it_IT: Ad esempio, "4" collegherebbe solo termini di lunghezza pari o inferiore a 4 caratteri.

en: For example, '4' would only link terms that are of 4 characters or more in length.
it_IT: Ad esempio, "4" collegherebbe solo termini di lunghezza pari o superiore a 4 caratteri.

en: Format:
it_IT: Formato:

en: General
it_IT: Generale

en: Hashtags
it_IT: Hashtag

en: Here
it_IT: Qui

en: Here are the tokens you can use for Term link format
it_IT: Ecco i token che puoi usare per il formato del link del termine

en: Here are the tokens you can use for Terms for Current Post format
it_IT: Ecco i token che puoi usare per il formato dei termini per l'articolo corrente

en: Here are the tokens you can use for related posts format
it_IT: Ecco i token che puoi usare per il formato degli articoli correlati

en: Hey, you've been using TaxoPress for %s on your site. We hope the plugin has been useful. Please could you quickly leave a 5-star rating on WordPress.org? It really does help to keep TaxoPress growing.
it_IT: Ciao, stai usando sul tuo sito TaxoPress da %s . Speriamo che il plugin ti sia stato utile. Potresti lasciarci rapidamente una valutazione di 5 stelle su WordPress.org? Questo ci stimola davvero a migliorare TaxoPress.

en: Hidden
it_IT: Nascosti

en: Hidden Terms
it_IT: Termini nascosti

en: Hide Log Messages (%1s)
it_IT: Nascondi i messaggi di registro (%1s)

en: Hide display output if no terms ?
it_IT: Nascondere la schermata di visualizzazione se non ci sono termini?

en: Hide display output if no terms?
it_IT: Vuoi nascondere la schermata di visualizzazione se non ci sono termini?

en: Hide output if no related post is found ?
it_IT: Nascondere la schermata se non sono stati trovati articoli correlati?

en: Hide title in output ?
it_IT: Nascondere il titolo nella visualizzazione?

en: Hide title in output?
it_IT: Vuoi nascondere il titolo nella schermata?

en: I already did
it_IT: L'ho già fatto

en: IBM Watson Integration
it_IT: Integrazione IBM Watson

en: If you choose 5, Taxopress will delete all terms attached to less than 5 %s.
it_IT: Se scegli 5, Taxopress eliminerà tutti i termini associati a meno dil 5 %s.

en: If you enter the terms "WordPress", "Website" the Auto Links feature will never replace these terms. Separate multiple entries with a comma.
it_IT: Esempio: se inserisci il termine "WordPress", "Sito web" la caratteristica link automatici non sostituirà mai questi termini. Separare le voci con una virgola.

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
it_IT: Se hai bisogno di aiuto o vuoi fare una richiesta per una nuova caratteristica, contattaci.

en: Invalid Auto Term ID. Please save the settings before using preview.
it_IT: ID termine automatico non valido. Salva le impostazioni prima di usare l'anteprima.

en: Invalid Auto Term settings.
it_IT: Impostazioni dei termini automatici non valide.

en: Invalid nonce token!
it_IT: Token nonce non valido!

en: Invalid nonce. Request is not authorized.
it_IT: Nonce non valido. La richiesta non è autorizzata,

en: Invalid number specified.
it_IT: Numero specificato non valido.

en: Invalid post terms ID.
it_IT: ID dei termini dell'articolo non valido.

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Inverse Alphabetical
it_IT: Alfabetico inverso

en: Items List
it_IT: Lista elementi

en: Items List Navigation
it_IT: Navigazione dell'elenco degli elementi

en: Kindly select a post to use preview feature.
it_IT: Seleziona un articolo per utilizzare la caratteristica di anteprima.

en: Kindly select an action in bulk action dropdown!
it_IT: Seleziona un'azione nel menu a discesa delle azioni in blocco!

en: Kindly select atleast one taxonomy to proceed
it_IT: Seleziona almeno una tassonomia per poter continuare

en: LSEG / Refinitiv
it_IT: LSEG/Refinitiv

en: LSEG / Refinitiv Integration
it_IT: Integrazione LSEG/Refinitiv

en: Large (1024x1024)
it_IT: Grande (1024x1024)

en: Large dataset detected, terms will be merged in batches of 20!
it_IT: Rilevato un enorme set di dati, i termini saranno uniti in lotti di 20!

en: Least common tags between posts
it_IT: Tag meno comuni tra gli articoli

en: License
it_IT: Licenza

en: Limit Auto Terms, based on published date
it_IT: Limite termini automatici, in base alla data di pubblicazione

en: Limit per batches
it_IT: Limite di elaborazione dei lotti

en: Limit per batches is required.
it_IT: Il limite di elaborazione dei lotti è obbligatorio.

en: Limit related posts based on timeframe
it_IT: Limita gli articoli correlati in base al periodo di tempo

en: Limit terms based on timeframe
it_IT: Limita i termini in base al periodo di tempo

en: Limit the number of generated Auto Terms. '0' for unlimited terms
it_IT: Limite del numero generato di termini automatici. '0' per numero illimitato di termini

en: Limit the number of logs
it_IT: Limita il numero di log

en: Linked Terms
it_IT: Termini collegati

en: Linked Terms Feature
it_IT: Caratteristica dei termini collegati

en: Linked Terms Type:
it_IT: Tipo di termini collegati:

en: List (UL/LI)
it_IT: Elenco (UL/LI)

en: Live
it_IT: Attivo

en: Logs
it_IT: Log

en: Manage Auto Links
it_IT: Gestisci i link automatici

en: Manage Auto Terms
it_IT: Gestisci i termini automatici

en: Manage Post Terms
it_IT: Gestisci i termini degli articoli

en: Manage Related Posts
it_IT: Gestisci gli articoli correlati

en: Manage Taxonomy
it_IT: Gestisci la tassonomia

en: Manage Terms
it_IT: Gestisci i termini

en: Manage Terms Display
it_IT: Gestisci visualizzazione dei termini

en: Manage Terms for Current Post
it_IT: Gestisci i termini per l'articolo corrente

en: Manual post update
it_IT: Aggiornamento manuale dell'articolo

en: Mass Edit Terms
it_IT: Modifica in blocco dei termini

en: Mass edit terms
it_IT: Modifica in blocco dei termini

en: Max tags to display: (default: 45)
it_IT: Numero massimo di tag da mostrare: (predefinito: 45)

en: Maximum Term Length
it_IT: Lunghezza massima del termine

en: Maximum character length for an Auto Link
it_IT: Numero massimo di caratteri per un link automatico

en: Maximum characters of post content to display
it_IT: Numero massimo di caratteri del contenuto di un articolo da visualizzare

en: Maximum number of categories
it_IT: Numero massimo di categorie

en: Maximum number of links for the same term
it_IT: Numero massimo di link per lo stesso termine

en: Maximum number of links per post
it_IT: Numero massimo di link per contenuto

en: Maximum number of tags
it_IT: Numero massimo di tag

en: Maximum related posts to display
it_IT: Numero massimo di articoli correlati da visualizzare

en: Maximum terms
it_IT: Termini massimi

en: Maximum terms to display
it_IT: Numero massimo di termini da visualizzare

en: Maybe later
it_IT: Magari dopo

en: Media Tag
it_IT: Tag media

en: Media Tags
it_IT: Tag media

en: Media Tags list
it_IT: Elenco dei tag media

en: Media Tags list navigation
it_IT: Navigazione dell'elenco dei tag media

en: Medium (300x300)
it_IT: Media (300x300)

en: Menu Name
it_IT: Nome del menu

en: Merge
it_IT: Unisci

en: Merge Terms
it_IT: Unisci i termini

en: Merge Terms:
it_IT: Unisci i termini:

en: Merge has been cancelled.
it_IT: L'unione è stata anullata.

en: Merge successful
it_IT: Unione riuscita

en: Merge term(s) "%1$s" to "%2$s". %3$s posts edited.
it_IT: Unisci termine(i) "%1$s" a "%2$s". %3$s articoli modificati.

en: Merge terms
it_IT: Unisci i termini

en: Merge terms with different name.
it_IT: Unisci i termini con nome differente.

en: Merge terms with same name.
it_IT: Unisci i termini con lo stesso nome.

en: Merged term(s) with the same name "%s". %d posts updated.
it_IT: Uniti i termini con lo stesso nome "%s". %d articoli aggiornati.

en: Metabox Access
it_IT: Accesso a metabox

en: Metabox Default Taxonomy
it_IT: Tassonomia metabox predefinita

en: Metabox Features
it_IT: Caratteristiche metabox

en: Metabox Features:
it_IT: Caratteristiche metabox:

en: Metabox Maximum terms
it_IT: Termini massimi per metabox

en: Metabox Method for choosing terms
it_IT: Metodi metabox per la scelta dei termini

en: Metabox Ordering for choosing terms
it_IT: Ordinamento metabox per la scelta dei termini

en: Metabox Show Term Post Count
it_IT: Mostra metabox per il conteggio degli articoli del termine

en: Metabox Taxonomy Display
it_IT: Visualizza tassonomia metabox

en: Metabox Taxonomy:
it_IT: Tassonomia metabox:

en: Metabox Term Creation:
it_IT: Creazione termini metabox:

en: Metabox Terms Display:
it_IT: Visualizza termini metabox:

en: Metaboxes
it_IT: Metabox

en: Method for choosing terms
it_IT: Metodi per la scelta dei termini

en: Method for choosing terms for display
it_IT: Metodo per selezionare i termini da visualizzare

en: Method for choosing terms from the database
it_IT: Metodo per selezionare i termini dal database

en: Migrate terms to newly renamed taxonomy?
it_IT: Trasferire i termini nella tassonomia appena rinominata?

en: Minimum Term Length
it_IT: Lunghezza minima del termine

en: Minimum Usage for Hidden Terms:
it_IT: Uso minimo per i termini nascosti:

en: Minimum character length for an Auto Link
it_IT: Numero minimo di caratteri per un link automatico

en: Minimum number of uses for each term:
it_IT: Numero minimo di utilizzo per ciascun termine:

en: Minimum term usage for Auto Links
it_IT: Utilizzo minimo per i termini dei link automatici

en: Missing valid taxonomy for work. Try again.
it_IT: Manca la tassonomia valida per poter funzionare. Riprova.

en: Most common tags between posts
it_IT: Tag più comuni tra gli articoli

en: Name
it_IT: Nome

en: Need TaxoPress Support?
it_IT: Hai bisogno dell'assistenza di TaxoPress?

en: New %s
it_IT: Nuovo %s

en: New %s name
it_IT: Nome del nuovo %s

en: New Item Name
it_IT: Nome nuovo elemento

en: New Media Tag name
it_IT: Nome del nuovo tag media

en: New TaxoPress Logs
it_IT: Nuovo TaxoPress Logs

en: New term name(s):
it_IT: Nome del nuovo o nuovi termini:

en: New term. The Old terms will be deleted and any posts assigned to the old terms will be re-assigned to this term.
it_IT: Nuovo termine. I vecchi termini saranno cancellati e tutti i messaggi assegnati ai vecchi termini saranno riassegnati a questo termine.

en: Newer Entries
it_IT: Voci più recenti

en: No %s
it_IT: Nessun %s

en: No %s found
it_IT: Nessun %s trovato

en: No %s found in trash.
it_IT: Nessun %s trovato nel cestino.

en: No %s found.
it_IT: Nessun %s trovato.

en: No Media Tags
it_IT: Nessun tag media

en: No Media Tags found
it_IT: Nessun tag media trovato

en: No Related Posts shortcode available. Add new shortcode
it_IT: Non sono disponibili shortcode per gli articoli correlati. Aggiungi nuovo shortcode

en: No TaxoPress Metabox features are enabled for this post type.
it_IT: Nessuna caratteristica TaxoPress Metabox è abilitata per questo tipo di contenuto.

en: No ads inside the plugin
it_IT: Senza pubblicità all'interno del plugin

en: No content to edit.
it_IT: Nessun contenuto da modificare.

en: No item avaliable.
it_IT: Nessun elemento disponibile.

en: No limit
it_IT: Illimitato

en: No matched result from the API Server.
it_IT: Nessun risultato corrispondente dal server API.

en: No matching term found.
it_IT: Non è stato trovato alcun termine corrispondente.

en: No new matching terms for Auto Terms settings and the post content.
it_IT: Nessun nuovo termine corrispondente per le impostazioni dei termini automatici e il contenuto dell'articolo.

en: No new matching terms for Auto Terms settings and the post content. However, the existing terms were removed due to the Auto Terms replacement settings.
it_IT: Nessun nuovo termine corrispondente alle impostazioni dei termini automatici e al contenuto dell'articolo, ma tutti i termini dell'articolo sono stati rimossi in base alle impostazioni di sostituzione dei termini automatici.

en: No new term specified!
it_IT: Nessun nuovo termine è stato specificato!

en: No new term(s) specified!
it_IT: Nessun termine specificato!

en: No new terms were selected or deselected.
it_IT: Nessun nuovo termine è stato selezionato o deselezionato.

en: No new/old valid term specified!
it_IT: Nessun nuovo/vecchio termine è stato specificato!

en: No permission!
it_IT: Nessun permesso!

en: No posts found.
it_IT: Nessun articolo trovato.

en: No related posts.
it_IT: Nessun articolo correlato.

en: No results found for this post with this taxonomy.
it_IT: Nessun risultato trovato per questo articolo con questa tassonomia.

en: No results found for this taxonomy.
it_IT: Nessun risultato trovato per tassonomia.

en: No results from your WordPress database.
it_IT: Nessun risultato dal tuo database di Wordpress.

en: No tag for this post.
it_IT: Nessun tag per questo articolo.

en: No tags for this post.
it_IT: Nessun tag per questo articolo.

en: No tags.
it_IT: Nessun tag.

en: No taxonomies found.
it_IT: Non è stata trovata alcuna tassonomia.

en: No term added.
it_IT: Nessun termine è stato aggiunto.

en: No term avaliable.
it_IT: Nessun termine disponibile.

en: No term deleted.
it_IT: Nessun termine è stato eliminato.

en: No term merged.
it_IT: Nessun termine è stato unito.

en: No term renamed.
it_IT: Nessun termine è stato rinominato.

en: No term specified!
it_IT: Non è stato specificato alcun termine!

en: No term was suggested but all post terms were removed based on Auto Terms replace settings.
it_IT: Nessun termine è stato suggerito ma tutti i termini dell'articolo sono stati rimossi in base alle impostazioni di sostituzione dei termini automatici.

en: No term(s) specified for removal!
it_IT: Nessun termine specificato da rimuovere!

en: No terms
it_IT: Nessun termine

en: No terms added.
it_IT: Nessun termine è stato aggiunto.

en: No terms display shortcode available. Add new shortcode
it_IT: Nessun termine visualizza lo shortcode disponibile. Aggiungi nuovo shortcode

en: No terms for current post shortcode available. Add new shortcode
it_IT: Non sono disponibili termini per lo shortcode dell'articolo corrente. Aggiungi nuovo shortcode

en: No terms found.
it_IT: Non è stato trovato alcun termine.

en: No terms in your WordPress database.
it_IT: Nessun termine nel tuo database di WordPress.

en: No terms provided for merging!
it_IT: Nessun termine fornito per l'unione!

en: No terms were merged.
it_IT: Nessun termine è stato unito.

en: No terms will be deleted
it_IT: Nessun termine verrà eliminato

en: No terms will be deleted.
it_IT: Nessun termine verrà eliminato.

en: No terms with the same name found.
it_IT: Nessun termine con lo stesso nome trovato.

en: No valid new term.
it_IT: Il nuovo termine non è valido.

en: No valid term specified!
it_IT: Non è stato specificato alcun termine valido!

en: Nonce failed verification
it_IT: Verifica nonce fallita

en: Nonce verification failed.
it_IT: Verifica del nonce fallita.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Normally, WordPress will only show one post type on taxonomy archive pages. Enable this feature to show content from all selected posts types.
it_IT: Normalmente, WordPress mostra solo un tipo di contenuto nelle pagine dell'archivio della tassonomia. Attivare questa caratteristica per mostrare il contenuto di tutti i tipi di contenuto selezionati.

en: Not Found
it_IT: Non trovato

en: Number of items per page
it_IT: Numero di elementi per pagina

en: Object
it_IT: Oggetto

en: Older Entries
it_IT: Voci più vecchie

en: Only add terms when the word is an exact match. Do not make matches for partial words.
it_IT: Aggiungi i termini soltanto quando la parola coincide perfettamente. Non dare riscontri per parole parziali.

en: Only use Auto Terms on posts with no added terms is enabled and this post contain terms.
it_IT: Utilizzare i termini automatici solo per gli articoli in cui non sono stati aggiunti termini è abilitato e questo articolo contiene dei termini.

en: Only use Auto Terms on posts with no added terms.
it_IT: Usa i termini automatici soltanto negli articoli che non hanno alcun termine.

en: OpenAI Integration
it_IT: Integrazione OpenAI

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options saved
it_IT: Opzioni salvate

en: Order by for DB selection tags:
it_IT: Ordina la selezione di tag nel database per:

en: Order by for display tags:
it_IT: Ordina i tag mostrati per:

en: Order for DB selection tags:
it_IT: Ordina la selezione di tag nel database:

en: Order for display tags:
it_IT: Ordine dei tag mostrati:

en: Ordered List (OL/LI)
it_IT: Elenco ordinato (OL/LI)

en: Ordering for choosing term from the database
it_IT: Ordinamento per la scelta del termine dal database

en: Ordering for choosing terms
it_IT: Ordinamento per la scelta dei termini

en: Ordering for choosing terms for display
it_IT: Ordinamento per la scelta dei termini da visualizzare

en: Ordinary List (OL/LI)
it_IT: Elenco ordinato (OL/LI)

en: Other Labels
it_IT: Altre etichette

en: Parent %s
it_IT: Genitore %s

en: Parent %s:
it_IT: Genitore %s:

en: Parent / Child
it_IT: Genitore/figlio

en: Parent Item
it_IT: Elemento genitore

en: Parent Item Colon
it_IT: Segno di interpunzione per l'elemento genitore

en: Parent Media Tag
it_IT: Tag media genitore

en: Parent Media Tag:
it_IT: Tag media genitore:

en: Parent Term
it_IT: Termine genitore

en: Parent-Child Relationships
it_IT: Relazioni genitori-figli

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Pause.
it_IT: Pausa.

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Permalinks
it_IT: Permalink

en: Permission denied!
it_IT: Autorizzazione negata!

en: Permission denied.
it_IT: Autorizzazione negata.

en: Permission error. You do not have permission to manage taxopress
it_IT: Errore di autorizzazione. Non hai i permessi per gestire Taxopress

en: Please choose a different post type name. %s matches an existing page slug, which can cause conflicts.
it_IT: Scegli un nome di tipo di contenuto diverso. %s corrisponde a uno slug di pagina esistente, che può causare conflitti.

en: Please choose a different taxonomy name. %s is already registered.
it_IT: Scegli un nome di tassonomia diverso. %s è già stato registrato.

en: Please choose a post to use with TaxoPress AI.
it_IT: Scegli un articolo da utilizzare con TaxoPress AI.

en: Please choose an option for "Content statuses"
it_IT: Scegli una opzione per "Stati del contenuto"

en: Please choose an option for "Sources"
it_IT: Scegli una opzione per le "Fonti"

en: Please complete the following required fields to save your changes:
it_IT: Completa i seguenti campi richiesti per poter salvare le tue modifiche:

en: Please do not use quotes in post type/taxonomy names or rewrite slugs
it_IT: Non usare le virgolette nei nomi dei tipi di contenuto/tassonomia o riscrittura degli slug

en: Please enter a valid term. Merge cancelled.
it_IT: Inserisci un termine valido. Unione cancellata.

en: Please leave this screen running to continue the scan. To stop the scan, close this screen or click here: %1sStop%2s | %3sPause%4s
it_IT: Lasciare questa schermata in esecuzione per continuare la scansione. Per interrompere la scansione, chiudere questa schermata o fare clic qui: %1sStop%2s | %3sPausa%4s

en: Please note that this is an automatic tool. It does have limitations around languages, types of content, and other factors. %1s Please read this documentation. %2s
it_IT: Prendi nota che questo è uno strumento automatico. Esso ha delle limitazioni di linguaggio, tipi di contenuto e altri fattori. %1s Leggi questa documentazione. %2s

en: Please provide a post type to attach to.
it_IT: Fornisci un tipo di contenuto a cui allegare.

en: Please provide a taxonomy name
it_IT: Fornisci un nome di tassonomia

en: Please provide a taxonomy to delete
it_IT: Fornisci una tassonomia da eliminare

en: Please select a valid
it_IT: Seleziona uno valido

en: Please select at least one post type.
it_IT: Seleziona almeno un tipo di contenuto per poter continuare.

en: Plural Label
it_IT: Etichetta plurale

en: Point
it_IT: Punto

en: Point (default)
it_IT: Punti (predefinito)

en: Popular %s
it_IT: Più usato %s

en: Popular Items
it_IT: Elementi popolari

en: Popular Media Tags
it_IT: Tag media popolari

en: Post
it_IT: Articolo

en: Post Content
it_IT: Contenuto dell'articolo

en: Post Content and Title
it_IT: Contenuto e titolo dell'articolo

en: Post Status
it_IT: Stato dell'articolo

en: Post Title
it_IT: Titolo dell'articolo

en: Post Type
it_IT: Tipi di contenuto

en: Post Types
it_IT: Tipi di contenuto

en: Post Types Filter
it_IT: Filtro tipi di contenuto

en: Post Types to scan:
it_IT: Tipi di contenuto da scansionare:

en: Post content is empty.
it_IT: Il contenuto dell'articolo è vuoto.

en: Post date format
it_IT: Formato data degli articoli

en: Post is excluded from Auto Term from post area.
it_IT: L'articolo è escluso dall'area dei termini automatici dell'articolo.

en: Post tags
it_IT: Tag dell'articolo

en: Post term separator string:
it_IT: Stringa di separazione dei termini negli articoli:

en: Post title
it_IT: Titolo dell'articolo

en: Post type
it_IT: Tipo di contenuto

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Posts content and title is empty.
it_IT: Il contenuto degli articoli e i titoli sono vuoti.

en: Posts tagged with %s
it_IT: Articoli taggati con %s

en: Pourcent
it_IT: Percentuale

en: Prevent Auto Links inside classes or IDs
it_IT: Impedisci i link automatici all'interno di classi o ID

en: Prevent Auto Links inside elements
it_IT: Impedisci i link automatici all'interno degli elementi

en: Prevent Auto Term inside elements
it_IT: Impedisci i termini automatici all'interno degli elementi

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Priority on the_content and the_title hook
it_IT: Priorità negli hook the_content e the_title

en: Private Taxonomies
it_IT: Tassonomie private

en: Progress Report: %s posts checked.
it_IT: Rapporto di avanzamento: %s articoli controllati.

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Public Queryable
it_IT: Consultabile pubblicamente

en: Public Taxonomies
it_IT: Tassonomie pubbliche

en: Public Taxonomies and Private Taxonomies
it_IT: Tassonomie pubblice e tassonomie private

en: Quantity&hellip;
it_IT: Quantità &hellip;

en: Query Var
it_IT: Query var

en: Quick Edit
it_IT: Modifica rapida

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
it_IT: Modifica rapida &#8220;%s&#8221; in linea

en: Quick&nbsp;Edit
it_IT: Modifica&nbsp;rapida

en: REST API
it_IT: API REST

en: REST API base slug
it_IT: Base slug API REST

en: REST API controller class
it_IT: Classe controller API REST

en: Random
it_IT: Casuale

en: Random (default)
it_IT: Casuale (predefinito)

en: Re-activate Taxonomy
it_IT: Riattiva tassonomia

en: Registration key
it_IT: Chiave di registrazione

en: Related Post
it_IT: Articoli correlati

en: Related Posts
it_IT: Articoli correlati

en: Related Posts (TaxoPress)
it_IT: Articoli correlati (TaxoPress)

en: Related Posts Order
it_IT: Ordine degli articoli correlati

en: Related Posts are added on
it_IT: Gli articoli correlati vengono aggiunti su

en: Related Posts div class
it_IT: Classe div degli articoli correlati

en: Related Posts format
it_IT: Formato degli articoli correlati

en: Related Posts not found.
it_IT: Articoli correlati non trovati.

en: Related Posts successfully deleted.
it_IT: Gli articoli correlati sono stati eliminati con successo.

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Default Metaboxes
it_IT: Rimuovi i metabox predefiniti

en: Remove From All Posts
it_IT: Rimuovi da tutti gli articoli

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove Terms
it_IT: Rimuovi i termini

en: Remove Terms:
it_IT: Rimuovi i termini:

en: Remove default taxonomy metaboxes for users in the %1s role.
it_IT: Rimuovi i metabox delle tassonomie predefinite per gli utenti del ruolo %1s.

en: Remove existing terms even if no new terms are found.
it_IT: Rimuovi i termini esistenti anche se non sono stati trovati dei nuovi termini.

en: Remove rarely used terms
it_IT: Rimuovi i termini usati raramente

en: Remove terms
it_IT: Rimuovi i termini

en: Remove terms from all %s.
it_IT: Rimuovi i termini da tutti gli %s.

en: Remove terms only from posts with specific terms attached.
it_IT: Rimuovi i termini solo dagli articoli con specifici termini allegati.

en: Removed term(s) "%1$s" from %2$s %3$s
it_IT: Rimosso(i) termin(i) "%1$s" da %2$s %3$s

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Rename Terms
it_IT: Rinomina i termini

en: Rename Terms:
it_IT: Rinomina i termini:

en: Rename terms
it_IT: Rinomina i termini

en: Renamed term(s) "%1$s" to "%2$s"
it_IT: Rinominato(i) termin(i) "%1$s" a "%2$s"

en: Replaced by the RSS tag link
it_IT: Sostituito dal tag link RSS

en: Replaced by the tag ID
it_IT: Sostituito dal tag ID

en: Replaced by the tag’s name, formatted for attribute HTML
it_IT: Sostituito dal tag del nome, formattato come attributo HTML

en: Request Support
it_IT: Richiesta di assistenza

en: Request completed.
it_IT: Richiesta completata.

en: Restrict users in the %1$s role to selecting from Existing Terms only.
it_IT: Limita gli utenti con il ruolo %1$s a selezionare solo i termini esistenti.

en: Result from ajax request.
it_IT: Risultati della richiesta ajax.

en: Result from api.
it_IT: Risultati della api.

en: Result from cache.
it_IT: Risultati dalla cache.

en: Results
it_IT: Risultati

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Rewrite
it_IT: Riscrivi

en: Rewrite Hierarchical
it_IT: Riscrivi gerarchicamente

en: Rewrite With Front
it_IT: Riscrivi con la parte anteriore

en: Save Auto Links
it_IT: Salva link automatici

en: Save Auto Terms
it_IT: Salva termini automatici

en: Save Changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Save Related Posts
it_IT: Salva articoli correlati

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Save Taxonomy
it_IT: Salva tassonomia

en: Save Terms Display
it_IT: Salva visualizzazione termini

en: Save Terms for Current Post
it_IT: Salva i termini per l'articolo corrente

en: Save changes to the settings before using this feature.
it_IT: Salva le impostazioni prima di utilizzare questa caratteristica.

en: Schedule
it_IT: Programmazione

en: Schedule Auto Terms
it_IT: Programma i termini automatici

en: Schedule Auto Terms to run automatically
it_IT: Programma i termini automatici da eseguire automaticamente

en: Scheduled daily cron
it_IT: Programmazione cron giornaliero

en: Scheduled hourly cron
it_IT: Programmazione cron orario

en: Screen reader text for the items list heading on the term listing screen.
it_IT: Testo del lettore dello schermo per l'intestazione dell'elenco degli elementi nella schermata dell'elenco dei termini.

en: Screen reader text for the pagination heading on the term listing screen.
it_IT: Testo del lettore di schermo per l'intestazione di paginazione nella schermata dell'elenco dei termini.

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search %s
it_IT: Cerca %s

en: Search Auto Links
it_IT: Cerca link automatici

en: Search Auto Terms
it_IT: Cerca i termini automatici

en: Search Auto Terms Logs
it_IT: Cerca log termini automatici

en: Search Custom Field...
it_IT: Ricerca del campo personalizzato in corso…

en: Search Items
it_IT: Cerca elementi

en: Search Media Tags
it_IT: Cerca tag media

en: Search Posts
it_IT: Cerca articoli

en: Search Related Posts
it_IT: Cerca articoli correlati

en: Search TaxoPress Logs
it_IT: Cerca TaxoPress Logs

en: Search Taxonomies
it_IT: Cerca tassonomie

en: Search Taxonomy
it_IT: Cerca tassonomia

en: Search Terms
it_IT: Cerca termini

en: Search Terms Display
it_IT: Cerca visualizzazione dei termini

en: Search Terms for Current Post
it_IT: Cerca i termini per l'articolo corrente

en: Search Terms...
it_IT: Termini ricercati…

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it_IT: Risultati della ricerca per &#8220;%s&#8221;

en: Security check failed.
it_IT: Controllo di sicurezza fallito.

en: Security error. Kindly reload this page and try again
it_IT: Errore di sicurezza. Ricarica la pagina e riprova

en: Security problem. Try again.
it_IT: Si è verificato un problema di sicurezza. Riprova.

en: Select %1s
it_IT: Seleziona %1s

en: Select %1s...
it_IT: Seleziona %1s...

en: Select %s
it_IT: Seleziona %s

en: Select Default Post Thumb
it_IT: Seleziona l'immagine in evidenza predefinita

en: Select Destination %s
it_IT: Seleziona destinazione del %s

en: Select Destination Taxonomy
it_IT: Seleziona destinazione della tassonomia

en: Select Media
it_IT: Seleziona media

en: Select Terms Display
it_IT: Seleziona la visualizzazione dei termini

en: Select all %1s
it_IT: Seleziona tutte le %1s

en: Select an Auto Terms configuration to use when scanning content.
it_IT: Seleziona una configurazione di termini automatici da usare per la scansione dei contenuti.

en: Select an option...
it_IT: Seleziona una opzione…

en: Select related post
it_IT: Seleziona gli articoli correlati

en: Select the default %post_thumb_url% to be used when a post doesn't have a featured image.
it_IT: Seleziona %post_thumb_url% predefinito da usare quando un articolo non ha un'immagine in evidenza.

en: Select the taxonomies that users in %1s role can manage in the TaxoPress metabox.
it_IT: Seleziona le tassonomie che gli utenti del ruolo %1s possono gestire nel metabox TaxoPress.

en: Select widget Related Posts.
it_IT: Seleziona il widget degli articoli correlati.

en: Select widget terms display.
it_IT: Seleziona il widget della visualizzazione dei termini.

en: Select widget terms for current post.
it_IT: Seleziona il widget dei termini per l'articolo corrente.

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Selected content is empty.
it_IT: Il contenuto selezionato è vuoto.

en: Separate %s with commas
it_IT: Separa %s con delle virgole

en: Separate Items with Commas
it_IT: Separa gli elementi con delle virgole

en: Separate Media Tags with commas
it_IT: Separa i tag media con delle virgole

en: Separate multiple entries with a comma. For example: .notag, #main-header
it_IT: Separare le varie voci con una virgola. Per esempio: .notag, #main-header

en: Separate tags with commas
it_IT: Separa i tag con delle virgole

en: Set the default terms for this taxonomy. These will be automatically added to all new posts. Enter the term names or slugs. Separate multiple terms with by comma.
it_IT: Imposta i termini predefiniti per questa tassonomia. Questi verranno aggiunti automaticamente a tutti i nuovi articoli. Inserire i nomi dei termini o gli slug. Separare più termini con una virgola.

en: Set the minimum number of posts a term must be attached to. If you enter 5, any term used in fewer than 5 posts will be hidden across the site, and its archive page will redirect to the homepage.
it_IT: Imposta il numero minimo di articoli a cui un termine deve essere collegato. Se si inserisce 5, qualsiasi termine utilizzato in meno di 5 articoli sarà nascosto in tutto il sito e la sua pagina di archivio sarà reindirizzata alla homepage.

en: Sets a callback function name for the meta box display. Hierarchical default: post_categories_meta_box, non-hierarchical default: post_tags_meta_box. To remove the metabox completely, use "false".
it_IT: Imposta il nome di una funzione di callback per la visualizzazione del meta box. Predefinizione gerarchica: post_categories_meta_box, predefinizione non gerarchica: post_tags_meta_box. Per eliminare completamente il metabox, usa "falso".

en: Sets a custom query_var slug for this taxonomy.
it_IT: Imposta uno slug personalizzato query_var per questa tassonomia.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings updated successfully.
it_IT: Impostazioni aggiornate correttamente.

en: Shortcode entry successfully deleted.
it_IT: La voce dello shortcode è stata eliminata con successo.

en: Should a column for this taxonomy appear on screens such as “Posts” and “Pages”?
it_IT: Una colonna per questa tassonomia deve apparire in schermate come "Articoli" e "Pagine"?

en: Should the permastruct allow hierarchical urls.
it_IT: Se la permastruct permette gli URL gerarchici.

en: Should the permastruct be prepended with the front base.
it_IT: Se il permastruct deve avere la base anteriore preposta.

en: Should there be a visible interface in the WordPress admin area to manage these terms?
it_IT: Dovrebbe esserci un'interfaccia visibile nell'area di amministrazione di WordPress per gestire questi termini?

en: Should there be links to this taxonomy in the WordPress admin menus?
it_IT: Dovrebbero esserci dei link a questa tassonomia nei menu di amministrazione di WordPress?

en: Should this taxonomy be available for the frontend “Menus” and “Navigation” options?
it_IT: Questa tassonomia dovrebbe essere disponibile per le opzioni "Menu" e "Navigazione" del frontend?

en: Should this taxonomy be available in editing tools on screens such as “Posts” and “Pages”?
it_IT: Questa tassonomia dovrebbe essere disponibile negli strumenti di modifica di schermate come "Articoli" e "Pagine"?

en: Should this taxonomy be available in filters on screens such as “Posts” and “Pages”?
it_IT: Questa tassonomia dovrebbe essere disponibile nei filtri di schermate come " Articoli" e " Pagine"?

en: Show %1s Private Taxonomies in Metabox
it_IT: Mostra le tassonomie private %1s nel metabox

en: Show All Existing Terms
it_IT: Mostra tutti i termini esistenti

en: Show Log Messages (%1s)
it_IT: Mostra i messaggi di registro (%1s)

en: Show Term Post Count
it_IT: Mostra il conteggio degli articoli del termine

en: Show admin column
it_IT: Mostra la colonna d'amministrazione

en: Show all dates
it_IT: Mostra tutte le date

en: Show existing terms
it_IT: Mostra i termini esistenti

en: Show in "Quick Edit" and "Bulk Edit"
it_IT: Mostra in "Modifica rapida" e "Modifica in blocco"

en: Show in Filter
it_IT: Mostra nel filtro

en: Show in REST API
it_IT: Mostrare in API REST

en: Show in admin menus
it_IT: Mostra nei menu d'amministrazione

en: Show in frontend menus
it_IT: Mostra nei menu del frontend

en: Show user interface
it_IT: Mostra l'interfaccia utente

en: Single post display
it_IT: Visualizzazione articolo singolo

en: Singular Label
it_IT: Etichetta singolare

en: Slug already exists
it_IT: Questo slug esiste già

en: Slug has changed
it_IT: Lo slug è stato modificato

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Sources
it_IT: Fonti

en: Special character not allowed in slug.
it_IT: I caratteri speciali non sono ammessi nello slug.

en: Specify the maximum length for new terms when creating terms.
it_IT: Specifica la lunghezza massima dei nuovi termini durante la loro creazione.

en: Specify the minimum length for new terms when creating terms.
it_IT: Specifica la lunghezza minima dei nuovi termini durante la loro creazione.

en: Specify the number of related posts to display.
it_IT: Specificare il numero di articoli correlati da visualizzare.

en: Start typing to search
it_IT: Inizia a scrivere per fare la ricerca

en: Status
it_IT: Stato

en: Status message
it_IT: Messaggio di stato

en: Suggest Existing Terms
it_IT: Suggerisci i termini esistenti

en: Suggest Terms
it_IT: Termini suggeriti

en: Suggest terms using AI
it_IT: Suggerisci i termini usando AI

en: Support hashtags symbols # in Auto Terms.
it_IT: Supporta i simboli hashtag # nei termini automatici.

en: Synonyms
it_IT: Sinonimi

en: Synonyms Terms Feature
it_IT: Caratteristica dei termini sinonimi

en: Table List
it_IT: Elenco a tabella

en: Tag Cloud
it_IT: Nuvola di tag

en: Tag Cloud (TaxoPress Legacy)
it_IT: Nuvola di tag (TaxoPress Legacy)

en: Tag cloud
it_IT: Nuvola di tag

en: Tag link format:
it_IT: Formato dei link ai tag:

en: Tags
it_IT: Tag

en: Tags Cloud
it_IT: Nuvola di tag

en: Tags for Current Post
it_IT: Tag per l'articolo corrente

en: Tags:
it_IT: Tag:

en: Target content
it_IT: Contenuto dell'obiettivo

en: TaxoPress Pro allows you complete control over where Auto Links are added. You can choose to skip any HTML elements that appear in your content.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di averun controllo completo dove devono essere aggiunti i "Link automatici". Puoi anche scegliere di ignorare ciascuno degli elementi HTML che appaiono nel tuo contenuto.

en: TaxoPress Pro allows you to change how Auto Terms analyzes your posts. You will need to know how to write Regular Expressions to use this feature.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di modificare il modo in cui la funzione "Termini automatici" analizza i tuoi articoli. Per utilizzare questa caratteristica è però necessario saper scrivere le espressioni regolari.

en: TaxoPress Pro allows you to create powerful connections between your terms. When one term is added to a post, its linked terms can be automatically added too. This helps maintain consistent organization across your content.
it_IT: TaxoPress Pro ti consente di creare potenti correlazioni tra i tuoi termini. Quando un termine viene aggiunto a un articolo, anche i termini ad esso correlati possono essere aggiunti automaticamente. Ciò contribuisce a mantenere un'organizzazione coerente dei tuoi contenuti.

en: TaxoPress Pro allows you to customize the display of terms in the TaxoPress metabox. Aside from the wordpress default, you can show terms in a dropdown list or a checkbox list.
it_IT: TaxoPress Pro ti consente di personalizzare la visualizzazione dei termini nel metabox di TaxoPress. Oltre all'impostazione predefinita di WordPress, puoi visualizzare i termini in un elenco a discesa o in un elenco di caselle di controllo.

en: TaxoPress Pro allows you to generate new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and add new terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di generare nuovi termini per il tuo contenuto utilizzando i servizi OpenAI, IBM Watson, Dandelion e Open Calais. Questi servizi possono analizzare il tuo contenuto e aggiungere nuovi termini.

en: TaxoPress Pro allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di associare più parole a un singolo termine. Se TaxoPress scansiona i tuoi contenuti e trova un sinonimo, agirà come se avesse trovato il termine principale.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Dandelion to analyze your content and suggest terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di integrare Dandelion per l'analisi dei tuoi contenuti e il suggerimento dei termini.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate LSEG / Refinitiv to analyze your content and suggest terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di integrare LSEG / Refinitiv per l'analisi dei tuoi contenuti e il suggerimento dei termini.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate OpenAI to analyze your content and suggest terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di integrare OpenAI per l'analisi dei tuoi contenuti e il suggerimento dei termini.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Watson to analyze your content and suggest terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di integrare Watson per l'analisi dei tuoi contenuti e il suggerimento dei termini.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the IBM Watson. This service can analyze your content and suggest new terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di suggerire nuovi termini per il tuo contenuto utilizzando IBM Watson. Questo servizio può analizzare il tuo contenuto e suggerire nuovi termini.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and suggest new terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di generare nuovi termini per il tuo contenuto utilizzando i servizi OpenAI, IBM Watson, Dandelion e Open Calais. Questi servizi possono analizzare il tuo contenuto e suggerire nuovi termini.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI. This service can analyze your content and suggest new terms.
it_IT: TaxoPress Pro ti permette di suggerire nuovi termini per il tuo contenuto utilizzando OpenAI. Questo servizio può analizzare il tuo contenuto e suggerire nuovi termini.

en: TaxoPress allows you to create and manage Tags, Categories, and all your WordPress taxonomy terms.
it_IT: TaxoPress ti permette di creare e gestire tag, categorie e tutti i termini della tassonomia di WordPress.

en: TaxoPress and Languages
it_IT: TaxoPress e le lingue

en: TaxoPress options resetted to default options!
it_IT: Le opzioni di TaxoPress sono state ripristinate ai valori predefiniti!

en: TaxoPress will add a term to the post if a synonym is found.
it_IT: TaxoPress aggiungerà un termine all'articolo se viene trovato un sinonimo.

en: TaxoPress will attempt to automatically display related posts in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
it_IT: TaxoPress tenterà di visualizzare automaticamente gli articoli correlati in questo contenuto. Potrebbe non funzionare con tutti i tipi di contenuto e layout.

en: TaxoPress will attempt to automatically display terms in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
it_IT: TaxoPress tenterà di visualizzare automaticamente i termini in questo contenuto. Potrebbe non funzionare con tutti i tipi di contenuto e layout.

en: TaxoPress will attempt to automatically insert Auto Links in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
it_IT: TaxoPress tenterà di inserire automaticamente i link automatici in questo contenuto. Potrebbe non funzionare con tutti i tipi di contenuto e layout.

en: TaxoPress will display related posts from selected post types.
it_IT: TaxoPress visualizzerà gli articoli correlati dai tipi di contenuto selezionati.

en: TaxoPress: Manage Terms
it_IT: TaxoPress: Gestisci i termini

en: TaxoPress: Options
it_IT: TaxoPress: Opzioni

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomies in Metabox
it_IT: Tassonomie nel metabox

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy Slug
it_IT: Slug tassonomia

en: Taxonomy has been successfully activated
it_IT: La tassonomia è stata attivata correttamente

en: Taxonomy has been successfully deactivated
it_IT: La tassonomia è stata disattivata correttamente

en: Taxonomy has been successfully deleted
it_IT: La tassonomia è eliminata stata correttamente

en: Taxonomy slug cannot be numbers only.
it_IT: Lo slug della tassonomia non può essere soltanto un numero.

en: Taxopress Related Posts Shortcode
it_IT: Shortcode TaxoPress per gli articoli correlati

en: Taxopress Terms Display Shortcode
it_IT: Shortcode TaxoPress per la visualizzazione dei termini

en: Taxopress Terms for Current Post Shortcode
it_IT: Shortcode TaxoPress dei termini per l'articolo corrente

en: Term Management
it_IT: Gestione del termine

en: Term Name
it_IT: Nome del termine

en: Term Name + Taxonomy Name
it_IT: Nome del termine + nome della tassonomia

en: Term Name + Taxonomy Slug
it_IT: Nome del termine + slug della tassonomia

en: Term Results
it_IT: Risultato dei termini

en: Term Synonyms
it_IT: Sinonimi del termine

en: Term copied successfully.
it_IT: Termine copiato correttamente.

en: Term deleted successfully.
it_IT: Termine eliminato correttamente.

en: Term display div class
it_IT: Classe div della visualizzazione dei termini

en: Term group
it_IT: Gruppo di termini

en: Term link class
it_IT: Classe dei link deii termini

en: Term link format
it_IT: Formato dei link ai termini

en: Term removed from all posts successfully.
it_IT: Il termine è stato rimosso correttamente da tutti gli articoli.

en: Term to merge and New Term must not contain same term.
it_IT: Il termine da unire e il nuovo termine non possono contenere lo stesso termine.

en: Term(s) added to %1s %2s.
it_IT: Termini aggiunti a %1s %2s.

en: Term(s) copied successfully.
it_IT: Termini copiati correttamente.

en: Term(s) does not exist.
it_IT: I termini non esistono.

en: Term(s) removed from %1s %2s.
it_IT: I termini sono stati rimossi da %1s %2s.

en: Term(s) to add:
it_IT: Termini da aggiungere:

en: Term(s) to match:
it_IT: Termine/i da abbinare:

en: Term(s) to merge.
it_IT: Termini da unire.

en: Term(s) to remove:
it_IT: Termini da rimuovere:

en: Term(s) to rename:
it_IT: Termini da rinominare:

en: Terms
it_IT: Termini

en: Terms : %s
it_IT: Termini: %s

en: Terms Display
it_IT: Visualizzazione dei termini

en: Terms Display (TaxoPress Shortcode)
it_IT: Visualizzazione dei termini (TaxoPress Shortcode)

en: Terms Display (TaxoPress)
it_IT: Visualizzazione dei termini (TaxoPress)

en: Terms Display are added on
it_IT: Le visualizzazioni dei termini vengono aggiunti su

en: Terms Display format
it_IT: Formato visualizzazione dei termini

en: Terms Display successfully deleted.
it_IT: Le visualizzazioni dei termini sono state eliminate con successo.

en: Terms Filter
it_IT: Filtro termini

en: Terms Filter display:
it_IT: Visualizza filtro termini:

en: Terms Filter taxonomy:
it_IT: Visualizza filtro tassonomia:

en: Terms added
it_IT: Termini aggiunti

en: Terms added successfully
it_IT: Termine aggiunto con successo

en: Terms cannot contain the following characters: %s
it_IT: I termini non possono contenere i seguenti caratteri: %s

en: Terms cannot exceed %d characters.
it_IT: I termini non possono superare i %d caratteri.

en: Terms deleted successfully.
it_IT: Termini eliminati correttamente.

en: Terms for Current Post
it_IT: Termini per l'articolo corrente

en: Terms for Current Post (TaxoPress)
it_IT: Termini per l'articolo corrente (TaxoPress)

en: Terms for Current Post are added on
it_IT: Termini per l'articolo corrente sono stati aggiunti in

en: Terms for Current Post div class
it_IT: Classe div per i termini per l'articolo corrente

en: Terms inside these HTML tags will not be used to generate terms.
it_IT: I termini all'interno di questi tag HTML no saranno usati per generare termini.

en: Terms inside these HTML tags will not have Auto Links applied.
it_IT: Aì termini contenuti in questi tag HTML non saranno applicati i link automatici.

en: Terms must be at least %d characters long.
it_IT: I termini devono essere lunghi %d caratteri.

en: Terms will be added to all %s If no "Term(s) to match" is specified.
it_IT: Se non vengono specificati i "Termini da abbinare", i termini verranno aggiunti a tutti %s.

en: Terms will be removed from all %s If no "Term(s) to match" is specified.
it_IT: I termini saranno rimossi da tutti gli %s se nessun "Termine da abbinare" è specificato.

en: Text to display after posts list
it_IT: Testo da mostrare dopo l'elenco degli articoli

en: Text to display after terms list
it_IT: Testo da visualizzare dopo l'elenco dei termini

en: Text to display before posts list
it_IT: Testo da mostrare prima dell'elenco degli articoli.

en: Text to display before terms list
it_IT: Testo da visualizzare prima dell'elenco dei termini

en: Text to display if no terms found
it_IT: Testo da visualizzare quando non si trovano termini

en: Text to show when there is no related post
it_IT: Inserisci il testo da mostrare quando non ci sono articoli correlati

en: Thanks for using TaxoPress | %1sTaxoPress.com%2s | Version %3s
it_IT: Grazie per utilizzare TaxoPress | %1sTaxoPress.com%2s | Versione %3s

en: The Custom URL field will be visible if at least one Auto Links profile has it enabled for that taxonomy.
it_IT: Il campo URL personalizzato sarà visibile se almeno un profilo di link automatici è stato abilitato per quella tassonomia.

en: The Dandelion integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
it_IT: Per l'integrazione con Dandelion è obbligatoria una chiave API. Aggiungi la tua chiave API nelle impostazioni dei termini automatici.

en: The IBM Watson integration requires an API Key and URL. Please add your API Key in the Auto Term settings.
it_IT: Per l'integrazione con IBM Watson è obbligatoria una chiave API. Aggiungi la tua chiave API nelle impostazioni dei termini automatici.

en: The ID of the post
it_IT: L'ID dell'articolo

en: The ID of the term
it_IT: ID del termine

en: The LSEG / Refinitiv integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
it_IT: Per l'integrazione con LSEG / Refinitiv è obbligatoria una chiave API. Aggiungi la tua chiave API nelle impostazioni dei termini automatici.

en: The OpenAI integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
it_IT: Per l'integrazione con OpenAI è obbligatoria una chiave API. Aggiungi la tua chiave API nelle impostazioni dei termini automatici.

en: The Related Posts feature works by checking for shared taxonomy terms. If your post has the terms “WordPress” and “Website”, then Related Posts will display other posts that also have the terms “WordPress” and “Website”.
it_IT: La caratteristica Articoli correlati funziona selezionando la casella termini di tassonomia condivisi. Se il tuo articolo ha i termini “WordPress” e “Sito web”, allora in Articoli correlati saranno visualizzati gli altri articoli che hanno i termini “WordPress” e “Sito web”.

en: The URL of the post
it_IT: URL dell'articolo

en: The URL of the tag
it_IT: URL del tag

en: The URL of the term
it_IT: URL del termine

en: The active plugin %s is not compatible with your PHP version.
it_IT: Il plugin %s attivo non è compatibile con la tua versione di PHP.

en: The base slug that this taxonomy will use in the REST API.
it_IT: Lo slug di base che questa tassonomia utilizzerà nell'API REST.

en: The date of the post (this shows inside a tooltip)
it_IT: La data dell'articolo (mostrato nel tooltip)

en: The font color for the term
it_IT: Il colore del font del termine

en: The font size for the term
it_IT: Le dimensioni del font del termine

en: The name of a custom Rest Controller class instead of WP_REST_Terms_Controller.
it_IT: Il nome di una classe Rest Controller personalizzata, invece di WP_REST_Terms_Controller.

en: The name of the tag
it_IT: Nome del tag

en: The name of the term
it_IT: Il nome del termine

en: The name of the term with any HTML stripped out
it_IT: Il nome del termine ripulito del codice HTML

en: The new Auto Links engine uses the DOMDocument PHP class and may offer better performance. If your server does not support this functionality, TaxoPress will use the usual engine.
it_IT: Il nuovo motore di ricerca dei link automatici utilizza la classe PHP DOMDocument e offre prestazioni migliori. Se il tuo server non supporta questa funzionalità, TaxoPress utilizzerà il solito motore.

en: The number of comments on the post
it_IT: Il numero di commenti sull'articolo

en: The number of tags used by both posts
it_IT: Il numero di tag usati da entrambi gli articoli

en: The number of times the term is used
it_IT: Il numero di volte che il termine è stato usato

en: The post category
it_IT: La categoria dell'articolo

en: The post content
it_IT: Il contenuto dell'articolo

en: The post excerpt
it_IT: Il titolo del riassunto

en: The post featured image url
it_IT: L'URL dell'immagine in evidenza dell'articolo

en: The selected Auto Term is not enabled for existing content. Please enable it in Auto Term settings.
it_IT: Il termine automatico selezionato non è abilitato per il contenuto esistente. Abilitalo nelle impostazioni dei termini automatici.

en: The selected Auto Term setting is not enabled for any post type. Please select at least one post type in the Auto Term settings.
it_IT: L'impostazione di termine automatico selezionata non è abilitata per questo tipo di contenuto. Seleziona almeno un tipo di contenuto nelle impostazioni del termine automatico.

en: The selected taxonomy is not associated with the selected post type.
it_IT: La tassonomia selezionata non è associata al tipo di contenuto selezionato.

en: The taxonomy is for public use. It can be seen by frontend users.
it_IT: La tassonomia è per un uso pubblico e può essere visualizzata dagli utenti del frontend.

en: The taxonomy is publicly queryable.
it_IT: La tassonomia è consultabile pubblicamente.

en: The text displayed after a term has been updated for a link back to main index.
it_IT: Il testo visualizzato dopo che un termine è stato aggiornato per un link di ritorno all'indice principale.

en: The text displayed via clicking ‘Choose from the most used items’ in the taxonomy meta box when no items are available.
it_IT: Il testo visualizzato facendo clic su "Scegli tra gli elementi più utilizzati" nel meta box tassonomia quando nessun elemento è disponibile.

en: The title of the post
it_IT: Il titolo dell'articolo

en: The weighted size of the term in the display
it_IT: La dimensione pesata del termine nella visualizzazione

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and underscores.
it_IT: Lo "slug" è la versione URL-friendly del nome. Di solito è tutto minuscolo e contiene solo lettere, numeri e trattini bassi.

en: There are no terms that are relevant to your content.
it_IT: Non ci sono termini rilevanti per il tuo contenuto.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it_IT: Non c'è alcun riassunto perché l'articolo è protetto.

en: There's no content to scan.
it_IT: Nessun contenuto da ricercare.

en: This Auto Terms option is not enabled for metaboxes. Please enable it in the Auto Terms settings.
it_IT: Questa opzione di termini automatici non è abilitata per i metabox. Abilitala nelle impostazioni dei termini automatici.

en: This allows users to automatically link terms to a URL instead of the term's archive page.
it_IT: Questo permette agli utenti di collegare i termini automaticamente a un URL invece che alla pagina d'archivio del termine.

en: This controls the details that appear in the "Terms Filter" display and can help if you have terms with similar names.
it_IT: Questo controlla i dettagli che appaiono nella visualizzazione "Filtro termini" e può essere utile se si hanno termini con nomi simili.

en: This controls the taxonomy terms that appear on the "Posts" screen.
it_IT: Questo controlla i termini della tassonomia che appaiono nella schermata "Articoli".

en: This controls which taxonomies are available for the Linked Terms feature.
it_IT: Questo controlla quale tassonomie sono disponibili per la caratteristica "Termini collegati".

en: This controls which taxonomies are available for the Term Synonyms feature.
it_IT: Questo controlla quale tassonomie sono disponibili per la caratteristica "Sinonimi del termine".

en: This enables you to add Auto Terms to existing content in batches. If you have a lot of existing content, set this to a lower number to avoid timeouts.
it_IT: Questo ti consente di aggiungere in lotti dei termini automatici ai tuoi contenuti esistenti. Se hai molti contenuti esistenti, impostalo su un numero più basso per evitare problemi di timeout.

en: This enables you to add Terms to existing content in batches. If you have a lot of existing content, set this to a lower number to avoid timeouts.
it_IT: Questo ti consente di aggiungere in lotti dei termini ai tuoi contenuti esistenti. Se hai molti contenuti esistenti, impostalo su un numero più basso per evitare problemi di timeout.

en: This enables you to skip posts that have already been analyzed by the Existing Content feature.
it_IT: Ciò consente di saltare gli articoli che sono già stati analizzati dalla funzionalità "Contenuto esistente".

en: This feature allows users to mass edit terms while creating and editing content.
it_IT: Questa caratteristica permette agli utenti di modificare in blocco i termini durante la creazione e modifica dei contenuti.

en: This feature allows you create a customizable display of all the terms assigned to the current post.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di creare una visualizzazione personalizzabile di tutti i termini assegnati all'articolo corrente.

en: This feature allows you to add, rename, merge, and delete terms for any taxonomy.
it_IT: Questa caratteristica ti consente di aggiungere, rinominare, fondere e cancellare i termini di ogni tassonomia.

en: This feature allows you to associate additional words with each term. For example, "website" can have synonyms such as "websites", "web site", and "web pages".
it_IT: Questa caratteristica ti permette di associare parole aggiuntive ad ogni termine. Per esempio, "sito web" può avere sinonimi tipo "siti web", "sito" e "pagine web".

en: This feature allows you to browse all the terms in a taxonomy.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di navigare tutti i termini di una tassonomia.

en: This feature allows you to browse based on selected auto terms settings and sources.
it_IT: Questa caratteristica ti permette la navigazione basata sulle impostazioni e le fonti dei termini automatici selezionati.

en: This feature allows you to connect terms. When the main term or any of these terms are added to the post, all the other terms will be added also.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di collegare i termini. Quando il termine principale o uno qualsiasi di questi termini viene aggiunto all'articolo, verranno aggiunti anche tutti gli altri termini.

en: This feature allows you to connect terms. When the primary or secondary term is added to a post, the other term can be added also.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di collegare i termini. Quando il termine principale o quello secondario viene aggiunto a un articolo, verranno aggiunti anche tutti gli altri termini.

en: This feature allows you to create a customizable display of all the terms in one taxonomy.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di creare una visualizzazione personalizzabile di tutti i termini di una tassonomia.

en: This feature allows you to create new taxonomies and edit all the settings for each taxonomy.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di creare nuove tassonomie e modificare le impostazioni di ciascuna tassonomia.

en: This feature allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
it_IT: Questa caratteristica ti permette di avere più parole associate a un singolo termine. Se TaxoPress scansiona il tuo contenuto e trova un sinonimo, si comporterà come se avesse trovatoil termine principale.

en: This feature allows you to manage all the terms that are currently attached to a post.
it_IT: Questa caratteristica consente di gestire tutti termini attualmente collegati a un articolo.

en: This feature allows you to manage your content terms by adding, renaming, merging and deleting unused terms.
it_IT: Questa caratteristica ti consente di gestire i termini dei tuoi contenuti aggiungendo, rinominando, unendo ed eliminando i termini non utilizzati.

en: This feature allows you to quickly edit the terms attached to multiple posts at the same time.
it_IT: Questa caratteristica ti consente di modificare contemporaneamente i termini connessi a più articoli.

en: This feature allows you to remove rarely used terms.
it_IT: Questa funzionalità ti permette di eliminare i termini usati raramente.

en: This feature allows you to search and edit all the terms on your site.
it_IT: Questa caratteristica ti consente di ricercare e modificare tutti i termini del tuo sito.

en: This feature allows you to search for terms and see all the posts attached to that term.
it_IT: Questa caratteristica consente di cercare dei termini e di vedere tutti gli articoli collegati a quel termine.

en: This feature automatically adds links to your chosen terms. If you have a term called “WordPress”, Auto Links finds the word “WordPress” in your content and add links to the archive page for that term.
it_IT: Questa caratteristica aggiunge automaticamente i link ai termini scelti. Se hai un termine chiamato "WordPress", Auto link trova la parola "WordPress" nel tuo contenuto e aggiunge un link alla pagina dell'archivio per quel termine.

en: This feature can scan your existing content and automatically assign new and existing terms.
it_IT: Questa caratteristica può scansionare il tuo contenuto e assegnare automaticamente termini nuovi ed esistenti.

en: This feature creates a display of similar posts. If a post has the terms “WordPress” and “Website”, Related Posts will display other posts with those same terms.
it_IT: Questa caratteristica crea una schermata di articoli simili. Se un articolo ha i termini “WordPress”e “Sito web”, Articoli correlati visualizzera gli altri articoli che hanno questi stessi termini.

en: This feature lets you add one or more new terms to all %s which match any of the terms given.
it_IT: Questa funzione ti consente di aggiungere uno o più termini nuovi a tutti i %s che corrispondono a uno dei termini indicati.

en: This feature lets you remove one or more terms from all %s which match any of the terms given.
it_IT: Questa caratteristica ti consente di rimuovere uno o più termini da tutti i %s che corrispondono a uno dei termini indicati.

en: This feature requires a valid API key. %1sView documentation%2s.
it_IT: Questa caratteristica richiede una chiave API valida. %1sVedi la documentazione%2s.

en: This feature requires at least 1 tag to work. Begin by adding tags!
it_IT: Questa caratteristica richiede almeno 1 tag per funzionare. Inizia ad aggiungere tag!

en: This feature requires users have the capability to add terms. %1sView documentation%2s.
it_IT: Questa caratteristica richiede che gli utenti abbiano la capacità di aggiungere i termini. %1sVedi la documentazione%2s.

en: This feature will delete existing terms and replace them with another term.
it_IT: Questa caratteristica eliminerà i termini esistenti e li sostituirà con un altro termine.

en: This feature will hide terms that are infrequently used. These terms will be visible inside the WordPress admin area, but not on the front of this site.
it_IT: Questa caratteristica nasconderà i termini poco utilizzati. Questi termini saranno visibili all'interno dell'area di amministrazione di WordPress ma non nel frontend del sito.

en: This feature works only with activated JavaScript. Activate it in your Web browser so you can!
it_IT: Questa caratteristica funziona solo con JavaScript attivo. Attivalo nel tuo browser!

en: This is the color of the least popular term
it_IT: Questo è il colore del termine meno popolare

en: This is the color of the most popular term
it_IT: Questo è il colore del termine più popolare

en: This is the wait time (in seconds) between processing batches of Auto Terms. If you have a lot of existing content, set this to a higher number to avoid timeouts.
it_IT: Questo è il tempo di attesa (in secondi) tra l'elaborazione dei lotti di termini automatici. Se hai molti contenuti esistenti, impostalo su un numero più alto per evitare problemi di timeout.

en: This option allows you to change the format of your terms. You can use any of the tokens in the "Terms Display format" sidebar". Find more details %1sin the documentation%2s.
it_IT: Questa opzione ti permette di cambiare il formato dei termini. Puoi usare ciascuno dei token della barra laterale "Formato visualizzazione termini". Scopri maggiori dettagli %1snella documentazione%2s.

en: This option determines what happens when adding new terms to posts.
it_IT: Questa opzione determina ciò che accade quando si aggiungono dei nuovi termini agli articoli.

en: This post type has no taxonomies.
it_IT: Questo tipo di contenuto non ha tassonomie.

en: This provides rel tag markup
it_IT: Questo fornisce il markup dei tag rel

en: This screen allows you to enable or disable TaxoPress features.
it_IT: Questa schermata ti permette di abilitare e disabilitare le carattteristiche di TaxoPress.

en: This screen allows you to quickly edit the terms on multiple posts. This feature uses the same metabox you see when editing posts.
it_IT: Questa schermata ti permette di modificare rapidamente i termini in più articoli. Questa caratteristica utilizza lo stesso metabox che vedi quando modifichi gli articoli.

en: This screen allows you to search and edit all the terms on your site.
it_IT: Questa schermata ti permette di cercare e modificare tutti i termini del tuo sito.

en: This setting allows you to add Auto Terms only to recent content.
it_IT: Questa impostazione ti consente di aggiungere termini automatici soltanto al tuo contenuto recente.

en: This setting allows you to add Terms only to recent content.
it_IT: Questa impostazione ti consente di aggiungere termini soltanto al tuo contenuto recente.

en: This setting determines the maximum number of Auto Links for each term in one post.
it_IT: Questo parametro imposta il numero massimo di link automatici per ogni termine in un articolo.

en: This setting determines the maximum number of Auto Links in one post.
it_IT: Questo parametro imposta il numero massimo di link automatici in un articolo.

en: This settings allows to customize the appearance of Related Post links. You can find tokens and explanations in the sidebar and %1sin the documentation%2s.
it_IT: Questa impostazione permette di personalizzare l'aspetto dei link degli "Articoli correlati". Puoi trovare i token e le spiegazioni nella barra laterale e %1snella documentazione%2s.

en: This term is not associated with any %1$s.
it_IT: Il termine non è associato con alcun %1$s.

en: This user does not have access to manage any of this post attached taxonomies. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
it_IT: Questo utente non ha accesso alla gestione delle tassonomie allegate all'articolo. Abilitare l'accesso alle tassonomie della metabox per questo ruolo nelle %1sImpostazioni di TaxoPress%2s.

en: This widget is no longer being updated. Please use the "Terms Display (TaxoPress Shortcode)" widget instead.
it_IT: Questo widget non viene più aggiornato. Utilizza al suo posto il widget "Visualizzazione termini (TaxoPress Shortcode)".

en: This will add existing terms from the taxonomy selected in the "General" tab.
it_IT: Questo aggiungerà i termini esistenti dalla tassonomia selezionata nella scheda "Generale".

en: This will show the number of posts attached to the terms.
it_IT: Questo mostrerà la quantità di articoli collegati ai termini.

en: Thumbnail (150x150)
it_IT: Miniatura (150x150)

en: Thumbnail image resolution
it_IT: Risoluzione dell'immagine in miniatura

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title header
it_IT: Header del titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To be included in Auto Links, a term must be used at least this many times.
it_IT: Per essere incluso tra i link automatici, un termine deve essere utilizzato almeno questo numero di volte.

en: To create more Auto Links, please upgrade to TaxoPress Pro.
it_IT: Per creare più link automatici, puoi aggiornare a TaxoPress Pro.

en: To create more Auto Terms, please upgrade to TaxoPress Pro.
it_IT: Per creare ulteriori termini automatici, aggiorna a TaxoPress Pro.

en: To create more Related Posts, please upgrade to TaxoPress Pro.
it_IT: Per creare più articoli correlati, puoi aggiornare a TaxoPress Pro.

en: To create more Terms Display, please upgrade to TaxoPress Pro.
it_IT: Per creare più visualizzazioni di termini, puoi aggiornare a TaxoPress Pro.

en: To create more Terms for Current Post, please upgrade to TaxoPress Pro.
it_IT: Per creare più termini per l'articolo corrente, puoi aggiornare a TaxoPress Pro.

en: True
it_IT: Vero

en: Unit font size
it_IT: Unità di misura del font

en: Unit font size:
it_IT: Unità di misura del font:

en: Unlimited “Auto Links”
it_IT: "Link automatici" illimitati

en: Unlimited “Auto Terms”
it_IT: "Termini automatici" illimitati

en: Unlimited “Related Posts”
it_IT: "Articoli correlati" illimitati

en: Unlimited “Term Display”
it_IT: "Visualizzazione termini" illimitata

en: Unlimited “Terms for Current Posts”
it_IT: "Termini per l'articolo corrente" illimitati

en: Unordered List (UL/LI)
it_IT: Elenco non ordinato (UL/LI)

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update %1s on this %2s
it_IT: Aggiorna %1s di questo %2s

en: Update %s
it_IT: Aggiorna %s

en: Update %s name
it_IT: Aggiorna il nome di %s

en: Update Item Name
it_IT: Aggiorna nome elemento

en: Update Media Tag name
it_IT: Aggiorna il nome del tag media

en: Update TaxoPress Logs
it_IT: Aggiorna TaxoPress Logs

en: Update all &raquo;
it_IT: Aggiorna tutto &raquo;

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro
it_IT: Aggiorna a TaxoPress Pro

en: Use Linked Terms
it_IT: Usa i termini collegati

en: Use Regular Expressions to modify Auto Terms
it_IT: Usa le espressioni regolari per modificare i termini automatici

en: Use Synonyms
it_IT: Usa sinonimi

en: Use all the terms in the selected taxonomy.
it_IT: Usa tutti i termini della tassonomia selezionata.

en: Use auto color cloud:
it_IT: Usa colori automatici per la nuvola:

en: Use case of term
it_IT: Usa il formato del termine

en: Use case of text in content
it_IT: Usa il formato del testo nel contenuto

en: Use new Auto Links engine
it_IT: Usa il nuovo motore di link automatici

en: Use only some terms in the selected taxonomy.
it_IT: Usa solo alcuni termini nella tassonomia selezionata.

en: Use this media
it_IT: Usa questo media

en: Used as tab text when showing all terms for hierarchical taxonomy while editing post.
it_IT: Utilizzato come testo della scheda quando vengono mostrati tutti i termini per la tassonomia gerarchica durante la modifica dell'articolo.

en: Used at the top of the term editor screen and button text for a new taxonomy term.
it_IT: Utilizzato nella parte superiore della schermata dell'editor dei termini e nel testo del pulsante per un nuovo termine di tassonomia.

en: Used at the top of the term editor screen for an existing taxonomy term.
it_IT: Utilizzato nella parte superiore della schermata dell'editor dei termini per un termine di tassonomia esistente.

en: Used in the admin bar when viewing editor screen for an existing taxonomy term.
it_IT: Usato nella barra di amministrazione quando si visualizza la schermata dell'editor per un termine di tassonomia esistente.

en: Used when indicating that there are no terms in the given taxonomy associated with an object.
it_IT: Utilizzato per indicare quando non ci sono termini di una determinata tassonomia associati ad un oggetto.

en: View
it_IT: Visualizza

en: View %s
it_IT: Visualizza %s

en: View Current Post Terms
it_IT: Visualizza i termini attuali dell'articolo

en: View Existing Terms
it_IT: Visualizza i termini esistenti

en: View Item
it_IT: Visualizza elemento

en: View Knowledge Base
it_IT: Visualizza le informazioni di base

en: View Media Tag
it_IT: Visualizza i tag media

en: View Terms
it_IT: Visualizza termini

en: Warning:
it_IT: Attenzione:

en: Welcome to TaxoPress, the WordPress taxonomy plugin
it_IT: Benvenuto in TaxoPress, il plugin di tassonomia per WordPress

en: What to show
it_IT: Cosa vuoi visualizzare

en: When to Use
it_IT: Quando usare

en: Whole words
it_IT: Parole intere

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Auto Links. You can create Auto Links for any taxonomy.
it_IT: Con TaxoPress Pro puoi creare illimitati link automatici. Puoi creare link automatici per ciascuna tassonomia.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Auto Terms. You can create Auto Terms for any taxonomy.
it_IT: Con TaxoPress Pro, puoi creare un numero illimitato di termini automatici. Puoi creare termini automatici per ciascuna tassonomia.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Related Posts. You can create Related Posts for any taxonomy and then display those Related Posts anywhere on your site.
it_IT: Con TaxoPress Pro puoi creare illimitati articoli correlati. Puoi creare articoli correlati per ciascuna tassonomia che puoi visualizzare ovunque nel tuo sito.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms Display. You can create Terms Display for any taxonomy and then display those Terms Display anywhere on your site.
it_IT: Con TaxoPress Pro puoi creare illimitate visualizzazioni di termini articoli correlati. Puoi creare visualizzazioni di termini per ciascuna tassonomia che puoi visualizzare ovunque nel tuo sito.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms for Current Post. You can create Terms for Current Post for any taxonomy and then display those Terms for Current Post anywhere on your site.
it_IT: Con TaxoPress Pro puoi creare illimitati termini per l'articolo corrente. Puoi creare termini per l'articolo corrente per ciascuna tassonomia che puoi visualizzare ovunque nel tuo sito.

en: WordPress Default
it_IT: Impostazione predefinita di WordPress

en: WordPress can use a custom permalink for this taxonomy. It does not have to match the slug.
it_IT: WordPress può utilizzare un permalink personalizzato per questa tassonomia che non deve per forza coincidere con lo slug.

en: Y-m-d (e.g., 2024-10-09)
it_IT: d-m-Y (es. 09-10-2024)

en: Yes
it_IT: Sì

en: You added {post_terms} in the prompt but your post does not contain any terms.
it_IT: Hai aggiunto {post_terms} nella richiesta ma il tuo articolo non contiene alcun termine.

en: You can also add HTML elements to the formatting.
it_IT: Puoi aggiungere anche elementi HTML alla formattazione.

en: You can find markers and explanations %1sin the documentation%2s.
it_IT: Puoi trovare i marcatori e le spiegazioni %1snella documentazione%2s.

en: You can only delete taxonomies created with TaxoPress. However, you can delete any changes or edit made from TaxoPress which will remove TaxoPress version edit restoring original taxonomies data or removing it if already deleted
it_IT: Puoi cancellare solo le tassonomie create con TaxoPress. Tuttavia, puoi cancellare tutte le modifiche o variazioni apportate da TaxoPress, il che rimuoverà la modifica della versione di TaxoPress ripristinando i dati originali delle tassonomie o rimuovendoli se sono già stati cancellati.

en: You do not have capability to manage this taxonomy.
it_IT: Non hai le capacità per gestire questa tassonomia.

en: You do not have permission to manage this taxonomy. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
it_IT: Non hai i permessi per gestire questa tassonomia. Abilita le tassonomie di accesso alla metabox per questo ruolo nelle %1sImpostazioni di TaxoPress%2s.

en: You do not have the required capabilities to manage any of this post attached taxonomies.
it_IT: Non hai le capacità obbligatorie per gestire qualsiasi tassonomia collegata a quest'articolo.

en: You must enable at least one AI integration source to use auto term preview.
it_IT: Devi abilitare almeno una sorgente d'integrazione IA per utilizzare l'anteprima dei termini automatici.

en: You must set zero (0) to display all post categories.
it_IT: Devi impostarlo a zero (0) per visualizzare tutte le categorie degli articoli.

en: You must set zero (0) to display all post tags.
it_IT: Devi impostarlo a zero (0) per visualizzare tutti i tag degli articoli.

en: You're using TaxoPress Free.
                                                The Pro version has more features and support.
it_IT: Stai utilizzando TaxoPress Free.
                                                La versione Pro ha molte più funzionalità e un miglior supporto.

en: You're using TaxoPress Free.
                                            The Pro version has more features and support.
it_IT: Stai utilizzando TaxoPress Free.
                                                La versione Pro ha molte più funzionalità e un miglior supporto.

en: You're using TaxoPress Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
it_IT: Stai utilizzando TaxoPress Free. La versione Pro ha molte più funzionalità e un miglior supporto. %sAggiorna a Pro%s

en: [DEPRECATED] - Your most used tags in cloud format with dynamic color and many options
it_IT: [Deprecato] - I tag più usati in formato nuvola con colori dinamici e molte opzioni

en: d M, Y (e.g., 09 Oct, 2024)
it_IT: d M Y (es., 09 ott 2024)

en: d.m.Y (e.g., 09.10.2024)
it_IT: d.m.Y (es., 09.10.2024)

en: it creates
it_IT: esso crea

en: m/d/Y (e.g., 10/09/2024)
it_IT: d/m/Y (es. 09/10/2024)

en: post type
it_IT: tipo di contenuto

en: posts updated
it_IT: articoli aggiornati

en: style
it_IT: stile

en: suggested terms
it_IT: termini suggeriti

[ctx: term name]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: term name]
en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: terms merged
it_IT: termini uniti

en: this page.
it_IT: questa pagina.
